DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 434936-1,29%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

13 milyon emekli için harekete geçtiler…

13 milyon emekli için harekete geçtiler…

ABONE OL
Ekim 10, 2021 18:44
13 milyon emekli için harekete geçtiler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilerin hak arama mücadelesinde çeşitli dayanışma ağları altında örgütlü emekliler ‘Emekliler Eşgüdüm Üst Kurulu’ çatısı altında birlikte hareket etme kararı aldı. Eşgüdüm Üst Kurulunun dönem sözcülüğünü Birleşik Kamu İş Konfederasyonu eski genel başkanı İsmail Tutoğlu yapıyor.

Emeklilerin hakları için çeşitli sendika, dernek, internet grupları, dayanışma ağlarında birleşen emekliler şimdi de 13 milyon emekliyi bir araya getirmek için çatı örgütü oluşturuyor.

‘Emekliler Eşgüdüm Üst Kurulu’ çatısında bir araya gelen emekli gruplarının dönem sözcülüğünü Birleşik Kamu İş Konfederasyonu eski genel başkanı İsmail Tutoğlu yapıyor. Tutoğlu, 10 ayrı emekli grubunun bir araya gelmesi ile oluşturulan Emekliler Eşgüdüm Üst Kurulu adına yaptığı açıklamada tüm emekli örgütlerine birlik çağrısı yaptı.

Açıklamasında “Hepimizin amacı emekliler olarak insanca yaşayabileceğimiz şartlara ve gelir düzeyine ulaşmak” ifadelerini kullanan Tutoğlu, “Bugün ülkemiz de sayıları 13 milyona yaklaşan emekli kitlesinin açlık sınırı altında yaşamaya mahkûm edildiğini görüyor ve bu gerçeği bizzat yaşıyoruz.

Emeklilerin büyüme ve kalkınmadan yeterince pay alamadığı somut bir gerçektir. Ülkemizin kaynak sorunu olmadığı, var olan kaynakların adil paylaşım sorunu olduğu çıplak bir gerçek olarak önümüz de durmaktadır” dedi.

EMEKLİ ÖRGÜTLERİNİN BİRLİĞİNİ SAĞLAYACAK EŞGÜDÜME İHTİYAÇ VAR

Emeklilerin bir araya gelmesi için eşgüdüme ihtiyaç olduğu belirtilen açıklamada “Emeklilerin 2000 yılı öncesi, 2000 yılı ile 2008 yılı arası ve 2008 yılı sonrası maaş bağlama oranlarının farklı olması emekli maaşların da kabul edilemez büyük farklılıklara yol açmaktadır.

Siyasal iktidarın emeklilerin ve emekçilerin örgütlenmesine ve hak aramasına yönelik taleplerine karşı baskıcı ve şiddete yönelik tutumu emeklilerin önünde büyük bir engel olarak durmaktadır.

Yasalara uygun şekil de kurulmuş sendikaların mahkeme kararları ile kapatılmaya çalışılması ülkemiz demokrasisi açısından utanç vericidir.

Siyasal partilere, belediyelere ve derneklere kayyum atama yetkisinin alınmış olması demokrasi güçlerinin hak arama mücadelesine sekte vurmaktadır.

Sendika ve Derneklerde örgütlenmeyen/örgütlenemeyen emekliler internet grupları, platformları ve dayanışma ağları üzerinden örgütlenmeye, emeklilerin seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar.

Çok sayıda sendika, dernek ve internet gruplarının çabaları ne yazık ki tüm emeklileri örgütlemeye yetmediği gibi, emekli taleplerini güçlü bir şeklide kamuoyuna taşımakta da zorluklar yaratmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı tüm emekli örgütlerinin birliğini sağlayacak bir eşgüdüme acil ihtiyaç vardır.

Emeklilerin parçalı ve örgütsüz yapısı hak arama alanını daraltmakta ve 13 milyon emekliyi etkisiz kılmaktadır.

Oysa toplumun bilgi, birikim bankası konumundaki emeklilerin yetkinliğinden yararlanma, tüketimden gelen gücünü kullanma ve seçimler de oyları ile iktidarı belirleme gücü vardır. Bu bilinçle tüm emeklilerin ve emekli örgütlerinin tek çatı altında buluşarak ortak hareket etmesi için Emekliler Eşgüdüm Üst Kurulu’nu hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bu çağrıyı okuyan, duyan tüm emekli örgütlerini amasız, fakatsız, ön yargısız olarak eşgüdüm üst kuruluna katılmaya,  Ortak ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz” denildi.

“HEDEFLERİMİZ”

Emekliler Eşgüdüm Üst Kurulunun hedeflerinin de dile getirildiği açıklamada şunlara yer verildi.

1- Birlikte örgütlenmeyi sağlamak amacıyla belli bir amaca ulaşmak için yapılan çalışmaları bütünleştirmek, bu çalışmaların birbirini tamamlamasını sağlamak .

2- Uyum içinde güç ve eylem birliği sağlamak.

Bu amaçla ilk etapta 11 Madde de uzlaşma sağlanarak acil olarak hayata geçirilmesi için fikir birliğine varılmıştır. Bunlar

1- İntibak yasasının en kısa sürede çıkarılmasını, emekliler arasındaki maaş farklarının giderilmesini sağlamak

2-Emeklilerden kesilen (özel hastaneler dâhil) tüm katkı paylarının kaldırılmasını sağlamak.

3-Emeklilere iki bayram da ödenen emekli ikramiyesinin bir maaş olarak belirlenmesini sağlamak.

4-Emekli maaşlarının artışında Gıda enflasyonunun esas alınmasını ve döviz artış oranlarının dikkate alınmasını sağlamak.

5- 3600 ek göstergenin söz verildiği gibi ve tüm memur emeklilerini kapsayacak şekilde yasalaşmasını sağlamak .

6- En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çıkarılmasını sağlamak.

7- Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasanın biran önce çıkarılmasını sağlamak.

8- Emekli sandığı, Bağ-kur, SGK ve özel sosyal güvenlik sandıkları tek çatı altında toplanmasını sağlamak.

9. Aylık bağlanma oranlarının yeniden 2000 yılı öncesi oranlarla bağlanmasını sağlamak.

10- Emeklilere enflasyon kayıplarının telafisi için seyyanen ( 1.000 TL ) zam yapılmasını sağlamak.

11- Emekli örgütlenmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, emeklilerin toplu sözleşme masasında temsil edilmesini sağlamak.

Türkiye’deki tüm sendika, dernek ve irili ufaklı emekli gruplarını eşgüdüm üst kurulumuza önyargısız katılarak güç birliğine, taleplerimizi ortaklaştırmaya ve uzun vadede  tek çatı altında toplanmaya davet ediyoruz.

Gelin en korktukları şeyi yapalım!

Birleşelim, örgütlenelim tek yumruk olalım ..!

Çünkü var olmak ve insanca yaşamak için başka şansımız yok !”

EŞGÜDÜM ÜST KURULUNDA ÇAĞRI BİLDİRİSİNİ İMZALAYAN PLATFORM VE GRUPLAR 

Bağımsız Emekliler Grubu adına İmdat Aslan

Bağımsız Emekliler Platformu adına Fetdah Günkaya

Çağdaş Emekliler Gurubu adına Kadri Soğukoğlu

Emekli grubu Mehmet Akkaya

Emekli Demokrat Öğretmenler Grubu adına Arslan Gümüş

Emeklerin Sesi Gurubu adına Celil Cengiz Çolak

Tüm Emekliler Bileşim platformu adına Mustafa Ersan

Tüm Emekliler Dayanışma Ağı –TEDA- adına Tarık Bozkurt

Türkiye Bağımsız Emekliler platformu adına Mehmet Öztürk

Türkiye Emekliler Platformu –T.E.P- Necati Erkan

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.