DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN %
Gaziantep
13°

AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aile Hekimleri isyan etti…

Aile Hekimleri isyan etti…

ABONE OL
Ekim 7, 2021 18:15
Aile Hekimleri isyan etti…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nda düzenlenen basın toplantısı ile protesto edildi. Gaziantep Sağlıkçılar Meclisi adına açıklamalarda bulunan Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Doğan Eroğulları, “Sağlık Bakanlığı’nı haksız ve hukuksuz maddelerle dolu Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği’ni Hemen İptal Etmeye çağırıyoruz.  Ceza yönetmeliği iptal edilene kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Aile Hekimlerinin tepkisini çeken ve uygulamada sıkıntılara neden olacağı düşünülen Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği, Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nda düzenlenen basın toplantısı ile protesto edildi.

Basın Toplantısında Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Doğan Eroğulları, Gaziantep Sağlıkçılar Meclisi,  Gaziantep-Kilis Tabip Odası,  Gaziantep Aile Hekimliği Derneği (GAHD), Gaziantep Aile Sağlığı Çalışanları Derneği (GASED), Genel Sağlık İş Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık Sen temsilcileri katıldı.

ALKIŞLA BAŞLAYAN SÜREÇ ÖDEME YÖNETMENLİĞİ İLE CEZAYA DÖNÜŞTÜ

Gaziantep Sağlıkçılar Meclisi adına açıklamalarda bulunan Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Doğan Eroğulları, “Tüm dünyada, 2 yıla yakın süredir pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarının özlük hakları korunurken, alkışlanırken; maalesef ülkemizde Aile Hekimliği çalışanları için alkışla başlayan bu süreç 30 Haziran 2021 de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile cezalandırılarak devam etmektedir.  Yeni yönetmelikte yapılan değişikliklere baktığımızda tamamına yakını Aile Hekimliği çalışanlarının aleyhine.”

“BASINA DEMEÇ VERMEK 50 CEZA PUANI!”

Basında veya sosyal medyada izinsiz bilgi veya demeç vermek 50 ceza puanı. Ceza puanı listesinde en ağır suçlar olan sahte evrak düzenlemek, işe alkollü gelmekle aynı ceza puanı öngörülmüş bu eylem için. 50 ceza puanı zaten çok yüksekken aynı eylem ikinci kez yapılırsa 100 ceza puanı veriliyor. 

Herhangi bir sebeple 150 ceza puanı alındığında iş akdi sona erme tehdidi içeriyor. İki yıllık sözleşme süresi içinde 5 kez aynı veya farklı sebeple ceza puanı alındığında yine iş akdi sona erme tehdidi içeriyor.”

MAZERETİN YOK SAYILDIĞI MEVZUAT DÜZENLENMESİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Entegre hastanede çalışan aile hekimliği çalışanları 2 yıllık sözleşme süresince 5 kez nöbete mazeretli veya mazeretsiz gitmediği zaman iş akdi sona eriyor. Mazeretin yok sayıldığı bir mevzuat düzenlemesi ile karşı karşıyayız. Kişi hasta olamaz, yakını vefat edemez, çocuğu hasta olamaz. Her türlü o nöbete gitmek zorunda yoksa sözleşmesi feshediliyor.”

Yönetmelik kapsamında Aile Hekimleri üzerinde baskı kurulduğunu kaydede Eroğulları, “Bakanlık müfettişlerinin herhangi bir sebeple soruşturma başlatması ve bu soruşturma sonucunda iş akdi sona erme tehdidi içeriyor. Herhangi bir sebeple açığa alınan Aile hekimliği çalışanı 4 aya kadar görevden uzaklaştırılabiliyor ve bu dönemde hiç ücret ödenmeyip yargısız infaz yapılıyor. İl Sağlık Müdürlükleri hem soruşturma başlatıyor hem ceza veriyor, hem sözleşme feshi yapıyor. Bunlara itirazlar da yine İl Sağlık Müdürlüğüne yapılıyor. Cezaevi bünyesindeki aile hekimliği birimlerinin gider ödenekleri yüzde 80 azaltılıyor. Günlük mesai saatlerinin tamamının harcanmasına rağmen istenilen oranda yapılamayacak kronik hastalık izlemleri nedeniyle %10 a varan gelir kaybına uğrayacağımız maddeler içeriyor bu yönetmelik.”

AİLE HEKİMLİĞİ CEZA YÖNETMENLİĞİ İPTAL EDİLSİN!

“Bunlarla birlikte Aile Hekimliğinin 11 yıllık sürecinde Aile Hekimliği Çalışanları hem özlük hakları hem elde edilen gelir konusunda maalesef hep geriye gitmiştir. Sürekli eklenen görevlere rağmen ücret kayıpları giderek artmaktadır. Kamu dışından gelip sözleşme imzalayan arkadaşlarımızın birçok özlük hakkı yok sayılmakta, kıdem tazminatları verilmemekte ve aile sağlığı çalışanı arkadaşlarımıza hiçbir şekilde yer değişikliği hakkı verilmemektedir. Verileceği belirtilen ek ödemeler konusunda da yine kamuoyuna herkese verildiği algısı yapılmış ancak ödemeler için birçok şart konarak ek ödemelerin Aile Hekimliği Çalışanlarına ödenmemesi için bakanlık elinden geleni yapmıştır.”

“7 Ekim 2021 tarihinde İstanbul Aile Hekimliği Platformu çağrısı ile Aile Hekimliğinde çalışan sağlık çalışanları iş bırakma eylemi yapıyorlar. Aşı karşıtlarının mitingine izin veren iktidar İstanbul Aile Hekimleri Platformunun bugün miting düzenlemesine hiçbir gerekçe gösterilmeden izin vermemiştir. İstanbul’da İş bırakma eylemine katılan sağlık çalışanlarına yalnız olmadıklarını ve birlikte mücadeleye devam edeceğimizi belirterek selamlıyoruz.  Sağlık Bakanlığı’nı haksız ve hukuksuz maddelerle dolu Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği’ni Hemen İptal Etmeye çağırıyoruz.  Ceza yönetmeliği iptal edilene kadar mücadelemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

skype show
cam show
whatsapp show
görüntülü sohbet siteleri
canlı sohbet siteleri
görüntülü chat
+18 sohbet siteleri