DOLAR 19,0888 0.18%
EURO 20,6223 0.57%
ALTIN 1.200,29-0,95
BITCOIN 518523-1,98%
Gaziantep
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

Av. Aydın Şahin: Yargılanan amiraller değil, Mustafa Kemal Atatürk olacaktır

Av. Aydın Şahin: Yargılanan amiraller değil, Mustafa Kemal Atatürk olacaktır

ABONE OL
Aralık 8, 2021 16:51
Av. Aydın Şahin: Yargılanan amiraller değil, Mustafa Kemal Atatürk olacaktır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat O. Aydın Şahin, emekli amirallerin ‘Montrö’ ve ‘sarıklı amiral’ konusunda yaptıkları açıklama nedeniyle haklarında hazırlanan iddianame ile 12’şer yıla kadar hapislerinin istenmesini eleştirdi. Şahin, amirallerin açıklamasının özünün, bağımsızlığın ve laikliğin savunulması olduğuna dikkat çekerek “hazırlanan iddianame ile dava açıldığında yargılanan 104 emekli amiral olmayacaktır. Montrö sözleşme sürecini yöneten Mustafa Kemal Atatürk olacaktır.” dedi.

104 emekli amiralin yaptığı Montrö ve sarıklı amiral açıklamaları nedeniyle haklarında hazırlanan iddianamede 12’şer yıla kadar hapis cezası talep edilmesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. O. Aydın Şahin, amirallerin açıklamasında Montrö’nün savunulduğuna dikkat çekerek “Montrö sözleşmesi ve sarıklı amiral konusundaki düşüncelerini kamuoyuna açıklayan 104 emekli amiralimiz hakkındaki soruşturmanın tamamlanıp iddianamenin yazıldığını basından öğreniyoruz. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianamenin kabulü ya da reddi konusunda incelemenin mahkemesince yapıldığı aşamadayız. Bu nedenle iddianame kapsamı hakkında bilgimiz yoktur.

Ancak, açıklanan metni biliyoruz. Montrö Boğazlar sözleşmesinin savunulduğu bildirinin diğer konusunun da sarıklı bir şekilde görüntüleri medyada görülen amiralle ilgili kınama olduğu meydandadır.

İçeriği bu olan bir bildirinin hazırlanıp yayınlama sürecinin de watshap üzerinden yapılan yazışmalar olduğu soruşturma aşamasında basına yansımıştı.

Savcılık makamı suçun nitelemesini TCK 316 madde düzenlemesindeki lafzıyla  “Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” olarak yapmıştır” dedi.

“MAHKEMENİN İDDİANAMEYİ DERHAL İADE ETMESİNİ BEKLİYORUZ”

Mahkemenin 15 günlük inceleme sürecini dahi beklemeden iddianameyi iade etmesini beklediklerini söyleyen Şahin,  “Amirallerimizin açıklaması hakkında iddianame düzenlenmesini,  düşünceyi açıklama hürriyetine bağlı kalarak da eleştirmek mümkündür. Bu yaklaşım doğrudur ama işin vehametini kavratmak bakımından yetersizdir. Hukukçu kimliğimle konuya yaklaşıp, hukuksal değerlendirmelerle iddianameyi eleştirmem hali, işin esas yanını kaçırmama neden olurdu.

“YARGILANAN AMİRALLER DEĞİL MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLACAKTIR”

Montrö sözleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin imzaladığı yüz akı sözleşmelerden biridir. Atatürk önderliğinde yürütülen bir süreç sonucunda ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuyu, boğazlardan geçişi düzenler. Bu sözleşmenin savunulması, başta Türkiye’yi yönetenler olmak üzere tüm Türk vatandaşlarının görevidir. Montrö sözleşmesinden rahatsız olanlara baktığımızda, en başta ABD emperyalizmini görüyoruz. Türkiye’mizi dört bir yandan silahla kuşatıp tehdit eden, ekonomik – sosyal ve kültürel yıkım için her hamleyi deneyen, Montrö sözleşmesinden rahatsız olan ABD emperyalizmine karşı Montrö’yü savunan emekli amirallerimiz hakkında iddianame hazırlamak kabul edilemez. Mahkemenin on beş günlük süreyi beklemeksizin, iddianameyi derhal iade etmesini bekliyoruz.

Amiraller açıklamasının özü, bağımsızlığımızın ve laikliğin savunulmasıdır. Açıklamayı suç kapsamında değerlendirip hazırlanan iddianame ile dava açıldığında yargılanan 104 emekli amiral olmayacaktır. Montrö sözleşme sürecini yöneten Mustafa Kemal Atatürk olacaktır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.