DOLAR 13,3765-0.41%
EURO 15,2050-0.33%
ALTIN 792,70-0,37
BITCOIN 568563-0,59%
Gaziantep
-1°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkomutan

Başkomutan

ABONE OL
Haziran 20, 2021 14:34
Başkomutan
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HİKMET ÇİÇEK

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası sahibi. 2011 yılında Balyoz Davası tertibiyle tutuklandı. 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinde emekli edildi. 2014’te Anayasa Mahkemesi tarafından verilen yeniden yargılama kararıyla özgürlüğüne kavuştu, yeniden yargılama sonunda 2015 yılında beraat etti.

E. Tümgeneral Ahmet Yavuz’dan söz ediyoruz. Yavuz’un son kitabı “Başkomutan- Emsalsiz Lider” Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıktı.

“Başkomutan” Türk milletinin varoluş mücadelesini Mustafa Kemal’in askeri kariyerini izleyerek anlatıyor. Mustafa Kemal’in kritik dönemlerde aldığı hayati kararları ve bunların sonuçlarını tartışıyor. “Başkomutan”ın tercih ve eylemlerini analiz ediyor.

Geniş hacimli kitap (575 sayfa) Mustafa Kemal’in doğduğu ve yetiştiği ortam ve askerlik mesleğine adım atmasıyla başlıyor. Birinci Dünya Savaşı, Mütareke İstanbul’u ve Milli Mücadele ile devam ediyor.

TSK’YI TARUMAR ETTİLER

Ahmet Yavuz’a göre15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşananlar, TSK’nın kurumsal yapısını ve kültürünü tarumar etti. Yakın geçmişte yaşanan deneyimlerden süzülen derslerle bu kültürün yeniden inşası gerekiyor. Yavuz kitabında bu kültürün kodlarının inşa edildiği Kurtuluş Savaşı pratiğine dikkat çekiyor.

TSK, hem 2016 öncesinde ve hem de özellikle 15 Temmuz sonrasında dönüşümlere maruz bırakıldı. Esas mesele,“ordu kültürü”nü yeniden ve daha doğru olarak yapılandırmanın kodlarını ortaya koyabilmek. İşte Yavuz’a bu kitabı yazdıran da bu ihtiyaç.

ORDUNUN İKİ VASFI

Ahmet Yavuz Türk ordusunun tarihsel olarak iki vasfına dikkat çekiyor. Birincisi, ordu milletin ordusudur. Ordu-millet bağı esastır.

Özellikle darbeler ve uzun süredir yürürlükte olan bedelli askerlik uygulamaları bu bağı zayıflatmıştır. Bu bağı tekrar kuvvetlendirmek gerekiyor.

İkincisi, ordumuz komutan ordusudur. Komutanlar her düzeyde özel ve öncelikli bir role sahiptir. Onların yetişmesi önemli ölçüde eğitim ve seçim meselesidir. Yeni komutanların önüne örnekler koymak gerekir. Önümüzdeki en iyi örnek ise Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Orduya yeni katılan subayların, içinden geçilen hassas ve zorlu süreçte uygun bakış açısını kazanmaları için Atatürk’ü tanımaları gerekmektedir. Yavuz, kitabın yazılma amacını, “Bu örneğin doğru anlaşılmasına katkı olması amacıyla yazdım…  Yaşam sürecimi milletime ve orduya borçlu olduğum düşüncesindeyim. Bir anlamda hâlâ orduya aitim ve kendimi ona karşı sorumlu hissediyorum. Son dönemde yaşananlardan da derin bir keder duyuyorum. Çıkış yolu aradım. Yeni bir bakış açısıyla yazılmış yeni bir kitabın küçük de olsa komutan adaylarının gelişimine katkı vereceğine kanaat getirdim” diye açıklıyor.

SEVK VE İDARE

Yavuz’a göre Atatürk’ün katıldığı savaşlardaki sevk ve idaresi yani yönetim tarzı, sivil yöneticiler için de rehber özelliği taşıyor. Dolayısıyla kitap askerler yanında sivillere de hitap ediyor. “Özellikle harp kavramı üzerinden tarihe meraklı olanlara, asker-siyaset ilişkisi üzerine düşünenlere, strateji sanatının inceliklerine ilgi duyanlara, kendini yetiştirme hevesi içinde olanlara, yer yer jeopolitik analiz ihtiyacıyla tarihsel derinlik edinmeyi arzu edenlere yanıtlar getirmesine gayret ettim. Bu maksatla, sınırlı da olsa bu tür analizlere yer verdim.”

Kitabın ana eksenini Mustafa Kemal’in askeri yanı oluşturuyor. Ancak Kurtuluş Savaşı süreci, onu karşımıza aynı zamanda bir sivil lider olarak da çıkarmaktadır. Bundan dolayı siyasetçi yanına da yer veriliyor. Aslında o süreçte bu iki özellik iç içe. Birini diğerinden ayırt etmenin olanağı yok.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.