DOLAR 18,8308 0.02%
EURO 20,2084 0.04%
ALTIN 1.134,800,26
BITCOIN 430939-0,18%
Gaziantep

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bu zamlar AKP’yi çarpar! Elektrik zamları geri çekilsin!

Bu zamlar AKP’yi çarpar! Elektrik zamları geri çekilsin!

ABONE OL
Ocak 26, 2022 16:46
Bu zamlar AKP’yi çarpar! Elektrik zamları geri çekilsin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyalist Cumhuriyet Partisi yeni yıl ile birlikte elektriğe enflasyonun 4 katı oranında yapılan zamların dar gelirli vatandaşların ekonomisini kötü etkilediğini belirterek, enerji fiyatlarına yapılan zamların geri alınması gerektiğine dikkat çekti.

Elektriğe gelen zamlara toplumun büyük kesimi tepki gösterirken, zamlarla ilgili bir açıklamada Sosyalist Cumhuriyet Partisinden geldi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisinden yapılan açıklamada “Türkiye, son aylarda adeta zam yağmuru yaşamaktadır. İğneden ipliğe her şeye zam üstüne zam yapılırken buna karşın emekçi halkımızın tek gelir kaynağı olan ücretleri ise her geçen saat erimekte, yaşam maliyetleri, düne göre daha da artmaktadır. Özellikle enerji fiyatlarına yapılan çok yüksek orandaki zamlar, halkımızın belini bükmekte, gündelik yaşamı ciddi şekilde olumsuz etkilemektedir. Yeni yılda üst üste gelen zamların ardından ilk faturalar da gelmeye başladı. Hatırlanacağı üzere en son elektriğe kademeli fatura uygulamasıyla yüzde 130’lara varan bir zam yapılmıştı. Bu zamlarla, 1 Ocak 2021 ile 1 Ocak 2022 arasındaki bir yıllık dönemde, elektrik fiyatları konutlarda yüzde 72.5-158.7, ticarethanelerde yüzde 158.8, tarımsal sulamada yüzde 120.8, sanayide yüzde 158,78 oranında artmıştır. Böylece ayda ortalama 230 kilovat saat elektrik kullanan bir ailenin aralık ayında ödediği fatura 210 TL civarındayken Ocak 2022’de ödeyeceği fatura tutarı 370 TL’ye çıkmıştır. Bu, fatura tutarında yüzde 76 oranında bir artışa işaret etmektedir. Ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun yıllık enflasyon oranı yüzde 36 civarlarındayken elektrik fiyatlarına enflasyonun 4 katından fazla oranda zam yapılması dikkat çekici ve düşündürücüdür” ifadelerine yer verildi. 

KRİZİN FATURASI HALKIN SIRTINA YIKILAMAZ!

Enerji sektörüne gelen zamların, işletmelerin maliyetlerini yükselteceği için genel fiyatlarda artışın kaçınılmaz olacağına dikkat çekilen açıklamada “halkımız hayat pahalılığı karşısında çaresiz kalarak yüksek enflasyonun altında ezilecektir. Dar gelir grubunda olan halkımızın yoksulluğu daha da derinleşecektir. Bu durum ne yazık ki faturalarını ödeyemediği için elektrikleri kesilen hanelere yenilerinin eklenmesinin yolunu açacaktır. Ülkemizin yeraltı ve yerüstü milli kaynaklarını gözünü kırpmadan tekelci ve büyük sermayedar sınıfa “Babalar gibi satan” AKP, neoliberal ekonominin en azılı savunucusu ve uygulayıcısı olarak bugün yaşanan tablonun asli sorumlusudur. Özellikle özelleştirilen dağıtım şirketlerinin devletten ucuza aldıkları elektriği halka pahalıya sattığı verilerle ortadayken, AKP’nin bu soyguna göz yumması, krizin bedelinin emekçilere fatura edildiğini göstermektedir. Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin faturasının emekçi halkın sırtına yıkılmasına itiraz ediyoruz. Elektrik zamları bir an önce geri çekilmeli, faturalardaki KDV oranı yüzde 1’e düşürülmeli, faturalarını ödeyemeyen hanelerin elektriğe ulaşması sağlanmalıdır. Geçiş garantisi verilerek yaptırılan köprüler, otoyollar ile hasta ve yolcu garantisi verilerek yapılan hastaneler ve havalimanları için saray müteahhitlerine yapılan ödemeler durdurulmalı; elde edilen kaynak halkın öncelikli ihtiyaçları için kullanılmalıdır” denildi.

ÇÖZÜM ENERJİ ŞİRKETLERİNİ KAMULAŞTIRMADADIR

Enerji fiyatlarındaki artışın önüne geçmenin en temel yolunun kamulaştırma olduğuna dikkat çeken Sosyalist Cumhuriyet Partisinin açıklamasında şunlara yer verildi:

“Kısa vadede atılacak bu adımların ötesinde sorunun köklü bir biçimde çözülmesi kamusal hizmetlerin kamu eliyle verilmesi ile mümkündür. Elektriğe yapılan yüksek orandaki zamlar, sanayi kuruluşlarının elektrik verilemediği için çalışamaz duruma gelmesi; plansızlığın, özelleştirme uygulamalarının, bir avuç para babasının kâr hırsının halkın çıkarlarının önüne konulmasından kaynaklanmaktadır. Halka ucuz ve kaliteli enerji teminini sağlamak için özelleştirme politikalarından derhal vazgeçilmelidir. Bir kamu teşebbüsü olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin ucuz elektriği özel dağıtım şirketlerine değil doğrudan halka satışının planlanması yapılmalıdır. Kamu yararını esas alan, planlı ve üretimden dağıtıma bütün aşamaların kamu eliyle yürütüldüğü bir sistem kurulmalıdır. Enerjide dışa bağımlılığı sonlandıracak planlamalara ihtiyaç olduğu ortadadır, gereken bir an önce yapılmalıdır. Kâr hırsı güden sermayedar sınıfın değil halkın yararını gözeten politikalar ancak bu şekilde sağlanabilir. Türkiye’nin bu sorunları halledebilecek birikimi ve örgütlü gücü vardır. Sosyalist Cumhuriyet Partisi, işçi sınıfının önderliğinde üretimin ve üretenin el üstünde tutulduğu bir düzenin kurulması için üstüne düşeni yapmak için tüm çabayı gösterecektir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.