DOLAR 19,0195 0.02%
EURO 20,3922 0.57%
ALTIN 1.208,71-0,61
BITCOIN 5385353,48%
Gaziantep
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

CHP İl Başkanı Uçar’dan soruşturma izni tepkisi; “ Neyi bekliyorsunuz?”

CHP İl Başkanı Uçar’dan soruşturma izni tepkisi; “ Neyi bekliyorsunuz?”

ABONE OL
Şubat 2, 2022 22:19
CHP İl Başkanı Uçar’dan soruşturma izni tepkisi; “ Neyi bekliyorsunuz?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, Şahinbey Belediyesi’nin 2019 yılında gerçekleştirdiği katlı otopark ihalesi nedeniyle Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet İhsan Tahmazoğlu ve diğer yetkililer hakkında yürütülen soruşturmada , Belediye Başkanı Mehmet İhsan Tahmazoğlu ve diğer yetkililer hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından verilmesi gereken soruşturma iznine aradan geçen zaman rağmen herhangi bir yanıt verilmemesine tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Uçar açıklamasında CHP’li belediye başkanları için jet hızıyla verilen soruşturma izni AKP’li Belediye Başkanları verilmemesine tepki gösterirken, Gaziantep Valiliği’nin soruşturma izni verilmemesi konusunda Valilik tarafından  görüş vermekten kaçınılmasına da tepki gösterdi . 

Uçar’ın açıklamaları şöyle;

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, belediye ihale komisyon üyeleri ve başkanı hakkında 18 Haziran 2019’da Şahinbey Belediye Meclis Üyemiz Uğur Kalkan tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Şikayetin nedeni, 2019 yılında ilana çıkılmadan gerçekleştirilen ve değerinden daha düşük bedelle adrese teslim kiralandığı öne sürülen belediyeye ait katlı otopark ihalesiydi.

Tahmazoğlu’na soruşturma izni yok

Meclis üyemiz Uğur Kalkan’ın suç duyurusu üzerine muhakkik görevlendirildi. Muhakkik, belediye başkanı Mehmet İhsan Tahmazoğlu ve belediye ihale komisyonunun yanına belediye emlak ve istimlak müdürünü de ekleyerek, toplamda 9 kişi hakkında, soruşturma yapılması gerektiğine ilişkin rapor hazırladı. Dosya, İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık ise Gaziantep Valiliği’nden görüş istedi. Valilik, 8 kişi hakkında soruşturma yapılması yönünde görüş belirtti. Ancak, Belediye Başkanı Tahmazoğlu için valilik, ihale evraklarını ve sürecini iş yoğunluğundan dolayı inceleme imkanı olamayacağı, sadece kendisine verilen bilgiler ışığında ihale yetkilisi olduğu için ihaleyi onayladığı düşünüldüğünü ifade ederek ‘Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet İhsan Tahmazoğlu’na takdir bakanlığımızda olmak üzere soruşturma izni verilmemesi’ şeklinde görüş bildirdi.

Valiliğin bu görüşünden sonra Tahmazoğlu soruşturma dışına çıkartıldı ve hakkında bir soruşturma yapılmadı. Valilik görüşünün İçişleri Bakanlığı’na ulaştırılmasından sonra bakanlık mülkiye müfettişlerini görevlendirdi. Mülkiye müfettişleri de söz konusu 8 kişi hakkında rapor düzenleyerek hepsi için soruşturma izni verilmesine karar verdi. Konuyla ilgili rapor, Şahinbey Kaymakamlığı ve İçişleri Bakanlığı’na gönderildi.

Kaymakamlıktan ‘sehven’ izin

Şahinbey Kaymakamlığı  ise bir skandala imza attı. Şahinbey Kaymakamı önce 22.11.2021 tarihinde söz konusu 8 kişiye yönelik soruşturma izni verildiğine dair yazı gönderildi. Bu yazıdan bir hafta sonra kaymakamlığın yazı işleri müdürlüğünde çalışan personel tarafından iş yoğunluğu neden gösterilerek sehven hata yapıldığı ve soruşturma izni verilmesine dair yazının iptal edildiği hakkında yeni bir yazı yazıldı. Hata yapıldığına dair yazıda ayrıca, ‘Verilecek yeni karar ayrıca bildirilecektir’ denildi.

Bu yazıdan bir gün sonra verilen ayrıca bildirilen yeni kararda bahsi geçen 8 kişi hakkında ‘Soruşturma İzni Verilmemesi’ne dair karar verildi. İzin yazısından sonraki bir hafta içerisinde kaymakamlığın kararını neyin değiştirdiği bilinmezken karar bu şekliyle tebliğ edildi. Soruşturma izni verilmemesi yönündeki karara  Şahinbey Meclis Üyemiz Uğur Kalkan ve soruşturmayı yürüten Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından itiraz edildi. Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nde konuyla ilgili dava açıldı.

CHP İl Başkanı Uçar; ”Kaymakamlığın kararını ne değiştirdi?”

“İçişleri Bakanlığı , Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet İhsan Tahmazoğlu hakkında soruşturma izni vermek için neyi bekliyor? Söz konusu CHP’li belediyeler veya CHP’li milletvekillleri olunca jet hızıyla verilen soruşturma izinleri ya da TBMM’ye gönderilen fezlekeler, AKP’li belediye başkanlarına neden verilmiyor?” 

CHP İl Başkanı Uçar; “Tahmazoğlu’nun avukatlığı Gaziantep Valiliğine mi kaldı?”

“Gaziantep Valiliği kendisinden soruşturma izni verilip verilmemesi konusunda istenilen görüşten öncelikle kaçınıyor, daha sonra bakanlığın görüş istemesi üzerine verilen cevapta Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu savunma görevini üstlenir şekilde belediye başkanının iş yoğunluğu nedeniyle ‘gözünden kaçabileceği’ şeklinde bakanlığa cevap veriliyor. Mehmet İhsan Tahmazoğlu’nu savunmak Gaziantep Valiliğine mi kaldı?

CHP İl Başkanı Uçar; “ Kaymakamlığın soruşturma izni verilmesi yönündeki kararını ne değiştirdi?” 

Şahinbey Kaymakamlığı tarafından ihaleye sürecinde sorumlulukları bulunan belediye yetkilileri hakkında verilen soruşturma izni neden daha sonra ‘sehven’ olmuş denilerek kaymakamlık tarafından soruşturma izni verilmemesi yönünde karar düzenleniyor. Kaymakamlık tarafından 22.11.2021 günü soruşturma izni verildikten sonra bu karardan dönülmesi hukuken mümkün değildir. Ancak aradan geçen 8 günde her ne olduysa 30.11.2021 günü aynı Şahinbey Kaymakamı Şahinbey Belediyesi yetkilileri hakkında soruşturma izni verilmemesine karar veriyor. Kaymakamlığın kararını ne değiştirdi?”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan ise 

“Muhakkik, Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun da içinde bulunduğu kişilerin soruşturulması gerektiğini belirtirken maalesef Gaziantep Valisi kendisine kalkan oluyor. Bu şekilde bir gerekçenin bence Türkiye’de bir örneği daha yoktur. Şahinbey Belediye Başkanı’nın iş yoğunluğu var diye yapılan hukuksuz işe göz mü yumulacak? Gaziantep Valisi kendisine bağlı olan bir personelin hukuksuz işleminde ‘işim yoğundu, dikkat etmedim’ gerekçesini kabul eder mi acaba? Şahinbey Kaymakamı verdiği soruşturma izninin arkasında neden duramadı acaba? Sehven izin verdim gerekçesine ben de inanmam, kamuoyu da inanmaz. Konuyla ilgili hem ben hem de Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı itirazda bulundu. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğim. Şikayet hakkını pervasızca kullanan Şahinbey Belediye Başkanı ile başkan yardımcısının ve ihale komisyonu üyelerinin yargılanması için var gücümle gayret etmeye devam edeceğim. Söz konusu belediye AKP’li olmasa, Mehmet İhsan Tahmazoğlu olmasa süreç yine böyle olur muydu, onu da kamuoyunun vicdanına havale ediyorum” dedi.

 Ne olmuştu?

Şahinbey Belediyesi’nin, İsmetpaşa Mahallesi’ndeki katlı yeraltı otoparkını 2017 yılının ağustos ayında bir vatandaşa ihale açarak 280 bin lira + KDV’ye kiralamıştı. İlk yılın kira bedelini de peşin alınmış, kira sözleşmesinin süresi ise 3 yıl olarak belirlenmişti. Sözleşmeye kiranın yıllık ödeneceğine dair madde koyulmuş bu doğrultuda belediye vatandaşa 15 Ekim 2018 tarihinde bir yazı yazarak kiranın 409 bin 220 lira olarak belirlendiğini ifade etmişti. Vatandaş, Cumhurbaşkanlığı TÜFE oranından daha fazla kira artışı yapılamayacağına dikkat çekerek bu zammı kabul etmemiş ve en fazla kiranın 348 bin lira olabileceği belirtmişti.

Anlaşmanın sağlanamaması üzerine belediye otoparkın kiralanması için 15 Mayıs 2019’da yeni bir ihale yapmış ve 220 bin lira + KDV ile açık artırma usulü yapılan ihaleye sadece Emr Metin Güler Tekstil şirketi ve şirketin bir yetkilisi katılmıştı. 2 kişi de ihaleye 233 bin lira + KDV teklifini vermesi üzerine şirketin yetkilisi ihale sırasında çekilmişti. Bunun üzerine ihaleyi şirket kazanmış ve otoparkı daha az ücrete kiraya veren belediye yeni ihalede bu rakamı 12 aya böldüğü ortaya çıkmıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.