DOLAR 20,0909 0.61%
EURO 21,5480 0.76%
ALTIN 1.256,140,51
BITCOIN 5603303,24%
Gaziantep
24°

HAFİF YAĞMUR

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

CHP’Lİ KAPLAN’DAN  UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU TEKLİFİ

CHP’Lİ KAPLAN’DAN  UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU TEKLİFİ

ABONE OL
Şubat 22, 2022 14:13
CHP’Lİ KAPLAN’DAN  UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU TEKLİFİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, TBMM Başkanlığına sunduğu önerge ile ‘uyuşturucu ile mücadele komisyonu’ kurulmasını teklif etti. CHP’li Kaplan konuya dair yaptığı açıklamada, “Türkiye uyuşturucuya bağlı ölümlerde Avrupa birincisi. Yapılan mücadelenin bileşenlerinin arttırılması gerekiyor. Meclis’in bu kanayan yaraya sessiz kalmaması gerekiyor.” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Kaplan’ın, araştırma önergesi şöyle:

“Uyuşturucu madde bağımlılığı Türkiye’nin çare bulunamayan, kanayan bir yarasıdır. Bulunduğu coğrafi konum gereği küresel uyuşturucu trafiğinde Avrupa’ya geçiş güzergahında yer alan Türkiye, uyuşturucu bağımlılığı konusunda da maalesef ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Yapılan araştırmalara göre genel yaş gruplarında 9 yaşına kadar indiği tespit edilen uyuşturucu madde kullanımı, aileleriyle birlikte 4 milyon insanın hayatını etkileyen ülkemizin en önemli sorunlarından birisidir.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle yürüyen, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) projesinin verilerine bakıldığında 15-16 yaş arasında esrar dahil olmak üzere hayatında bir kez uyuşturucuyu deneyenlerin oranı %1.5 olarak ifade edilmektedir. 

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Suçla Mücadele Dairesi verilerine göre Türkiye uyuşturucuya bağlı ölümlerde ise Avrupa birincisidir.

Son zamanlarda çeşitli şaibeli kişilerin yaptığı beyanlarda dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye uyuşturucu sevkiyatı yapıldığı ifade edilmekte, konuyla ilgili yayınlar yapılmaktadır. Bu iddiaların her yönüyle araştırılması Meclisimizin asli görevidir. Türkiye’de uyuşturucu ile mücadele konusunda çok sayıda kurum görevlidir. Bu durum bakıldığında bir yandan uyuşturucu ile dört bir koldan mücadele edildiği izlenimi yaratsa da, kurumlar hiyerarşik bir düzene tabi olmadığı için uyuşturucuyla mücadelede bürokratik engellerin öne çıktığı görülmektedir. Yapılan operasyonlarda çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirilmekte olsa da vatandaşların aklında “bu kadarı yakalandıysa, ya yakalanmayanlar ne kadardır?” sorusu ortaya çıkmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet Anayasası’nın 58. Maddesinde “devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm devletimize sorumluluk yüklemektedir. 

Ülkemizde özellikle kimyasal uyuşturucu formu olan “metamfetamin” maddesi hızla yayılım göstermekte, maddenin verdiği zararlar aileleri de ciddi şekilde mağdur etmektedir. Bu uyuşturucunun temininin ve imalatının çok kolay olması, ülkemizde çok sayıda aileyi bu batağa düşürmektedir. Seçim bölgem Gaziantep’te ardı ardına operasyonlar yapılsa da, son zamanlarda ciddi şekilde uyuşturucu madde kullanımının arttığı, bazı mahallelerimizde güvenlik sorunlarının ortaya çıktığı görülmekte, vatandaşlarımızdan bu konuya dair mücadeleye ilişkin çok sayıda talep gelmektedir.

Ülkemizin sınırlarından kaçak geçişlerin arttığı bu günlerde, uyuşturucu tacirlerinin de bu yollarla ülkemize madde soktuğu yönünde bulgular ortaya çıkmıştır. Sınır ilimiz olan Gaziantep’te bu konunun mağdurudur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.