DOLAR 19,0229 0.03%
EURO 20,3738 0.47%
ALTIN 1.208,17-0,66
BITCOIN 5404753,63%
Gaziantep
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Deva Partisi Gaziantep İl Eğitim Politikalar Başkanlığı çalışmalarını sürdürüyor

Deva Partisi Gaziantep İl Eğitim Politikalar Başkanlığı çalışmalarını sürdürüyor

ABONE OL
Şubat 8, 2022 17:03
Deva Partisi Gaziantep İl Eğitim Politikalar Başkanlığı çalışmalarını sürdürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Gaziantep Eğitim Politikaları Başkanlığı, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara yönelik çalışmalarına devam ediyor. Çalışma kapsamında Güvenevler Çocuk Kütüphanesi’nde bir kütüphane ve kafe oluşturuldu. Çocukların mutlulukları gözlerinden okundu. 

DEVA Partisi Gaziantep Eğitim Politikaları Başkanı Av. Kemal Akaltun, “Maalesef ülkemiz eğitimde fırsat eşitsizliğinin en fazla yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Eğitimde fırsat eşitsizliği Pandemi döneminde daha da arttı. DEVA Partisi Gaziantep Eğitim Politikaları Başkanlığı olarak, dezavantajlı bölgelerdeki çocukların ihtiyaçlarına göre çalışmalar yapıyoruz. Amacımız, her öğrencinin laik, bilimsel, kamusal ve parasız eğitim alması” dedi.   

Akaltun, “Temel eşitlik ilkesine göre her öğrenci, hiçbir ayrım gözetilmeksizin öğretim ve eğitim hakkına sahiptir. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye ya da zümreye ayrıcalık tanınamaz. Eğitim hakkı İnsan Hakları evrensel Bildirgesinde de ‘Her bireyin eğitim görme hakkı vardır’ der. Ancak kanunlar her ne kadar da eşitlikten bahsetse de işin rengi çok farklı. Çünkü maddi durumu iyi olan ailelerin çocukların eğitimdeki tüm fırsatlardan en iyi şekilde yararlanırken, maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocukları ne yazık ki bu imkanlara erişemiyor” ifadelerini kullandı. 

“Ülkemizde ise eğitimde ki fırsat eşitsizliği coğrafi bölgelerin yanı sıra kentlerin kendi özelinde bile farklılıklar gösterebiliyor” diyen Akaltun, “Ailelerin gelir düzeyi ile çocukların başarı oranı birbiriyle parallellik gösteriyor. Yani maddi durumu iyi olan ailelerin çocukları, eğitim tüm imkanlarından sonuna kadar yararlanırken, tam tersi maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocukları ise kendi imkanları ile okuma çabasında ve kamunun imkanlarıyla yetinmek zorunda. Bu aradaki uçurumun bir an önce kapatılması, öğrencilerin, eşit, laik, bilimsel kamusal hizmet alması gerekiyor. Eğer eğitime gerekli yatırımlar yapılmazsa aradaki uçurum kesinlikle kapatılamaz” uyarısında bulundu. 

Kentimizde öğretmen açığının ve eğitimde fırsat eşitsizliğin devam ettiğini kaydeden DEVA Partisi Gaziantep Eğitim Politikaları Başkanı Av. Kemal Akaltun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son olarak kentimizde bin 297 öğretmen atanması olumlu bir gelişme, lakin öğretmen açığımız çok fazla. Bunun yanı sıra sınıfların kalabalık olması sorunu sürüyor. Her sınıfta 40-50 öğrenci eğitim görüyor. Sınıfların kalabalık olması salgının yayılmasına ortam hazırlıyor. Eğitimde ki fırsat eşitsizliği had safhada. Kırsal kesimlerde internete erişim sorunu yaşayan binlerce öğrenci bulunuyor. DEVA Partisi olarak, eğitimde yaşanan tüm sorunların farkındayız. İktidara geldiğimiz tüm sorun ve sıkıntıları çözeceğiz.”  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.