DOLAR 18,8304 0.01%
EURO 20,2072 0.02%
ALTIN 1.134,410,23
BITCOIN 429843-0,82%
Gaziantep

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GTB BAŞKANI AKINCI’DAN ”DÜNYA GIDA GÜNÜ” DEĞERLENDİRMESİ

GTB BAŞKANI AKINCI’DAN ”DÜNYA GIDA GÜNÜ” DEĞERLENDİRMESİ

ABONE OL
Ekim 18, 2021 23:41
GTB BAŞKANI AKINCI’DAN ”DÜNYA GIDA GÜNÜ” DEĞERLENDİRMESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından gıda üretimi, tüketimi, açıkla mücadele ve yaşanan iklim değişikliklerine dikkat çekmek amacıyla kutlanan ‘Dünya Gıda Günü’ nedeniyle açıklamada bulundu.

Bu seneki ‘Dünya Gıda Günü’nün kritik bir zaman dilimine denk geldiğine vurgu yapan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Akıncı, “Küresel iklim değişikliklerinin neden olduğu çevresel felaketler ve COVİD-19 salgınının dünya gıda sistemi üzerindeki olumsuz etkileri, bu sene ki ‘Dünya Gıda Günü’nü global anlamda verilecek mesajlar ve atılacak adımlar açısından çok daha önemli bir boyuta taşıdı” dedi.

Dünyanın; doğal kaynakların yok edilmesi, bilinçsiz tarım, nüfus artışları ve israflar nedeniyle gıdaya ulaşmanın her geçen gün daha da zorlaştığı bir yer haline dönüştüğüne dikkat çeken Akıncı, son olarak dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ve iklim değişikliklerinin de bu olumusuz etkiyi daha güçlü bir hale getirdiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan 2020 yılı raporuna göre, dünya genelinde COVİD-19’un olumsuz etkilerinden kaynaklandığı düşünülen çarpıcı bir kötüleşmenin tespit edildiğini kaydeden Akıncı, “Geçen yıl dünya nüfusunun yaklaşık onda biri yani yaklaşık 811 milyon kadar insanın yetersiz beslendiği tahmin ediliyor. Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu Raporuna göre; yeryüzünde açılık 2010’ların ortalarında tırmanmaya başladı. Üzücü bir şekilde, 2020’de açlık hem mutlak hem de oransal olarak artarak nüfus artışını geride bıraktı. Tüm insanlar arasında 2019’da yüzde 8,4 olan yetersiz beslenme oranı maalesef salgın hastalığında etkisiyle geçen yıl yüzde 9,9’a yükseldi. Yetersiz beslenen insanların yarısından fazlası (418 milyon) Asya’da; üçte birinden fazlası (282 milyon) Afrika’da; daha az bir kısmı da (60 milyon) Latin Amerika da yaşıyor” dedi.

Küresel anlamda etkilerini hissettiren salgın hastalığın gıdanın insanlık için ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini aktaran Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Gıdanın stratejik önemi her geçen gün kendini daha güçlü şekilde hissettirmekte 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara yaklaşacağı ve tarımsal ürünlere olan talebinde bu oranda en az yüzde 50 artış göstereceği tahmin ediliyor. Artan gıda talebini karşılayabilmek, herkesin yeterli ve besleyici gıdaya erişimini sağlayabilmek için üretimin mutlaka arttırılması, gıda kaybı ve israfında önlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda ülke olarak tarıma dört elle sarılmamız gerekiyor. Tarımsal üretim bir ülkenin en önemli gücüdür ve bunun pandemi döneminde en açık örneklerini hep birlikte yaşadık.”  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.