DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 347899-1,05%
Gaziantep
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Haraç mezat – Bakara (Sığır)

Haraç mezat – Bakara (Sığır)

ABONE OL
Aralık 12, 2021 19:11
Haraç mezat – Bakara (Sığır)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av. Önder KIRMIZITAŞ

Anadolu’da “aç arı yuvasını yer” derler. Arıya haksızlık etmeyelim. Arı diğer mevsimlerde çalışıp biriktirdiği balı kışın tüketir. Üretemeyen devletler döner ülkesini yer desek daha doğru olur.

Günümüz Türkiye’sinin gerçeği tam da budur. Üretmeyen, üretemeyen bir ülkeye dönüşmüş/dönüştürülmüş durumdayız. Yarım asırı aşan süredir ülkenin tarım, hayvancılık üretimini baltalayan politikaları ile çiftçiyi, köylüyü üretemez hale getiren hükümetler bugünkü durumun sorumlularıdır. Ülke sanayisini sadece montaj yapan iş kolu haline getiren bağımlı politikalar ile ülke herşeyi ile dışarıya bağımlı oldu. Üretmek isteyen ise vergi, kur, faiz kısır döngüsüne kurban edildi. Üreticiler yerine paradan para kazanan kumar baronları desteklendi.

Gelinen noktada mevcut ekonomik durum ülke için güvenlik sorunu olmuş durumda. Ülke her türlü müdahale ve manipülasyonlara açık halde.

Bir tarafta “ekonomik kurtuluş savaşı” veriyoruz diyerek vatandaşların mevcut ekonomik krize katlanmasını tavsiye eden Akp iktidarı diğer taraftan ülkenin önemli stratejik kurumlarını ve ülke topraklarını sıcak para bulmak umuduyla başta Körfez sermayesi olmak üzere yabancı para baronlarına peşkeş çekmekte.

Ülke vatandaşlarının yıllarca yarattığı değerler her geçen gün elden gitmektedir. Cumhuriyet Devrimi ile kurulan önemli üretim kaynakları, uygulanan özelleştirmeci politikalar ile tek tek satıldı. Ülke ekonomisi üretemez hale getirildi. Bu haliyle ülke; şekerinden kağıdına, gübresinden kumaşına kendine yeten bir ülke olmaktan çıkarılarak tamamen dışarıya bağımlı hale getirildi.

Elli yılı aşkın süredir ülkeyi yöneten iktidarların politikaları ile ülke ekonomisinin temeli olan tarım ve hayvancılık yok edildi. Kendine yeten ülkeden, hiçbir şey üretemeyen ülke haline gelindi.

Bugün ise sıcak para bulacağın diye ülkede kalan son varlıklar da özellikle Arap sermayesine haraç mezat satılmakta. İş o kadar ileri bir noktaya vardırıldı ki ülkenin toprakları ve hatta ülke vatandaşlığı paraya tahvil edilir oldu.

Akp iktidarı günü kurtarma telaşına düşmüş durumda. Bu haliyle ve bu bakış açısı ile değil ekonomik kurtuluş savaşı vermek buna niyet dahi edilemez ki aslında bunun hamasetten ve oy ayartmaktan öte amacı olmadığının da her vatandaş farkında.

AKP’li Cumhurbaşkanı ise ülke ülke gezerek para arıyor. Ya da kendi deyimiyle “ülkeyi pazarlıyor” İçeride ise vatandaşı ekonomik kurtuluş savaşı hikayeleri, nas’larla, ayetlerle vatandaşı avutmakla meşgul. Son olarak Bakara(sığır) Suresi ile vatandaşa zorluklara katlanma telkininde bulundu. Oysa kendileri hiçbir dünyevi zevk ve sefadan geri kalmadan, “itibarlı” yaşamlarından taviz vermeden yaşarken vatandaşa ahirette cennet vadediyorlar. Mercedesinden taviz vermeyen, ek bütçe talep eden kılıç sevdalısı zat bile vatandaşın tanrı tarafından sınandığından dem vurup sabır ve sebat öneriyor.

“Din, fakirler zenginleri öldürmesin diye vardır.” diyen Napolyon az bile dememiş mi?

Şimdi evine ekmek götüremeyen vatandaş bu masallara daha ne kadar sabreder?
Çözüm Bakara(sığır) suresinde değil gerçekten sığır üretebilmekte. Ülkeyi haraç mezat sattınız kalanı da satar yersiniz ya sonrası? Deniz bitti beyler, dağılın…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.