DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 565873-0,86%
Gaziantep
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HEKİMLER İŞ BIRAKTI! HAKSIZLIK VARSA, BİZ YOKUZ

HEKİMLER İŞ BIRAKTI! HAKSIZLIK VARSA, BİZ YOKUZ

ABONE OL
Ağustos 16, 2021 16:45
HEKİMLER İŞ BIRAKTI! HAKSIZLIK VARSA, BİZ YOKUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile hekimliği çalışanları, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”ne karşı bugün Türkiye genelinde iş bıraktı.

Gaziantep Aile Hekimliği Derneği yaptığı açıklamada “Ödeme ve sözleşme yönetmeliği diye çıkarılan şey tam anlamı ile Ceza Yönetmeliği olduğu için iş bırakıyoruz” dedi. 

Gaziantep Aile Hekimliği Derneği’nden yapılan açkılamada “ 2010 yılında uygulanmaya başlanan aile hekimliği sisteminde bugüne kadar yapılan yönetmeliklerde ne toplum sağlığı öncelenmiş ne de çalışanların memnuniyeti önemsenmiştir. Sistemde var olan aşılar, mobil sağlık hizmetleri, çocuk, bebek ve gebe izlemleri ve COVID- 19 aşı uygulamalarına ölçüsüzce artırılan angarya işler de eklenince hem aile hekimleri hem de aile sağlığı çalışanları tükenmişlik ve çaresizlik içerisine girmiştir. Buna rağmen, pandemide bir başarı hikâyesi ve çabası varsa o da kesinlikle sağlık emekçilerinin kendi başarıları ve çabalarıdır”

“Pandemi döneminde aile hekimliği çalışanlarına kişisel koruyucu malzemeler yeterli düzeyde dağıtılamamış, bazı yerlerde de kalitesi düşük, uygunsuz kişisel koruyucu malzemeler dağıtılarak hayatları tehlikeye atılmıştır. Hatta COVID-19 ile hasta olduklarında karantinada oldukları günlerin ücretleri kesilmiştir. Üstelik covid-19 ek ödemesi almaları “kendilerine kayıtlı nüfusun aşı yaptırma oranları” gibi mantıksız bir şarta bağlanmış ve bu ek ödemeden de mahrum bırakılmışlardır. Bütün bunlara rağmen mesleklerine olan sadakat nedeniyle büyük bir özveri ve fedakârlıkla çalışmışlardır”

YENİDEN DÜZENLENMELİ

“ Aile hekimliği uygulamasında iş güvencesi bu yönetmelikle sona ermiştir. Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının eskiden il valiliği ile yaptıkları sözleşme ve fesih yetkisi, il sağlık müdürlüklerine devredilmiş, zaten iller arasında var olan uygulama farklılıkları kişilerin insafına bırakılmıştır.  İş Bırakıyoruz! Çünkü Aile hekimliği ödeme ve sözleşme yönetmeliği ile sözleşme feshi kolaylaştırıldı. İş güvencemiz gasp edildi.  COVID-19 aşılamasının büyük bir çoğunluğu ASM’lerde uygulanmıştır.  Phizer/Biontec aşıları da aile sağlığı merkezlerinde yapılmaya başlandığında birçok uygulama zorluğuna rağmen aile hekimliği çalışanlarının yaptıkları özverili çalışmalar ile günde 600 bin kişinin üzerinde aşılama yapılmıştır. Ancak aile hekimliği çalışanları 10 yıldır yüzde 60 gelir erimesi yaşarken, özlük haklarını kaybederken bütün itirazlara,  başvurulara rağmen düzenleme yapılmadığında aylık 1000-1500 TL arası gelir kaybı olacağı ortaya çıkmıştır. Fiilen yapılması mümkün olmayan “kronik hastalık takibi” programı hakkında görsel ve yazılı basında “ek ödeme” haberleri yapıldığı halde performans kesintisi olarak aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yansıtılmış, hak edişlerinden yaklaşık yüzde 10 kadar kayba yol açmıştır. 

İş Bırakıyoruz! Çünkü kronik hastalık takipleri yapılamaz olduğu halde yapılabilir algısı yarattığınız için. 
Aile sağlığı çalışanı açığı tüm ülkede yüzde 15 oranında devam ederken, hasta sorumluluğu yokken, teknik ve eğitim alt yapısı olmadan bu kadar büyük bir iş yükünün pandemi döneminde pozitif performans adı altında negatif olarak verilmesini kabul etmiyoruz. Entegre aile hekimliği çalışanlarının en temel insani hakkı olan sağlık iznine göz dikilmiştir. Sözleşmede çalışan hasta da olsa, kanser de olsa, kaza da geçirse, raporlu da olsa 5 nöbet tutamazsa sözleşmesi fesih edilir denilmektedir.  Bu ceza yönetmeliğini kesinlikle kabul etmiyoruz. Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği bir an önce geri çekilmeli ve günün koşullarına göre sağlık emek ve meslek örgütlerinin de görüşleri alınarak yeniden düzenlenmelidir.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası

Gaziantep Aile Hekimliği Derneği

Gaziantep Aile Sağlığı Çalışanları Derneği

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.