DOLAR 18,8269 0%
EURO 20,2174 0.08%
ALTIN 1.134,850,27
BITCOIN 434471-1,51%
Gaziantep

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kazak: Memurların yaralarını saracak yeni toplu sözleşme kaçınılmaz olmuştur

Kazak: Memurların yaralarını saracak yeni toplu sözleşme kaçınılmaz olmuştur

ABONE OL
Aralık 10, 2021 16:16
Kazak: Memurların yaralarını saracak yeni toplu sözleşme kaçınılmaz olmuştur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal Kazak, TUİK tarafından açıklanan 2021 Kasım ayı enflasyon verilerine dayanarak, Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin yapmış olduğu çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Kasım 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4.633,86 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 9.642,66 TL olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 269,52 TL, %2,88 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 94,74 TL, %2,69 oranında yükseldi ve 3.613,14 TL olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Kasım ayında 3.560,88 TL olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Kasım 2021 verilerine göre günlük 76,645 TL olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 2.299,35 TL oldu. Kasım 2021 itibari ile ortalama 5.212,37 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %44,11’ini oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.261,53 TL olarak belirlenen kira gideri ise Kasım 2021 ortalama maaşının %24,20’sine denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %68,31’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %31,69’u kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Kasım 2021 maaşından geriye yalnızca 1.651,80 TL kaldı. 

KEMAL KAZAK: SEYYANEN ZAM VE REFAH PAYI ISRARIMIZ DEVAM EDİYOR

Kasım ayı asgari geçim sonuçları gösteriyor ki;  Ekonomik gelişmelere bakıldığında yapılacak düzenlemenin hayata geçirilmesi için Ocak ayının beklenmesine gerek yoktur.

Kasım ayı asgari geçim sonuçlarımıza göre dar ve  sabit gelirlerin yaşadığı açmaz yılın son ayına doğru kendini iyice göstermiştir. 

HAKLILIĞIMIZ BİR KEZ DAHA PERÇİNLENMİŞTİR

Ağustos ayında yapılan 6. Dönem “Toplu Sözleşme görüşmelerinde” Türkiye Kamu-Sen olarak  seyyanen zam ve refah payı uygulamalarının bir an önce hayata geçirilmesi noktasında ısrarcı olmuştuk. 

Bugün yaşadığımız ekonomik gerçeklere bakıldığında, öngörülerimizde nedenle haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkıyor. 

Son birkaç gündür basına yansıyan ve kamu görevlilerinin yakından takip ettiği haberler çerçevesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Ocak ayında kamu görevlileri ve emeklilerine yapılması planlanan sosyal refah payı uygulamasını olumlu bulmaktayız. 

KAYIPLARIMIZ İVEDİLİKLE GİDERİLMELİDİR

Ancak, ekonomik gelişmelere bakıldığında yapılacak bu düzenlemenin sadece refah payı ile sınırlı kalmaması, kamu çalışanları ve emeklilerimizin ekonomik kayıplarını telafi edecek seyyanen ek zam talebimizin de derhal hayata geçirilmesi gerekmektedir. 

Bu saatten sonra beklemenin anlamı yoktur. Bu nedenle bir an önce toplu sözleşmenin taraflarının bir araya gelerek yapılacak ek zam ve refah payı konusunda müzakerelere başlamasını talep ediyoruz. 

Bu noktada zaten imzalandığı an itibarı ile ekonomik anlamda bir geçerliliği olmayan toplu sözleşme hükmünü tamamen yitirmiştir. Memur ve emeklilerimizin beklentilerini karşılayacak, yaralarını saracak yeni bir toplu sözleşme kaçınılmaz olmuştur.  

MEMUR PAKETİ YARALARIMIZA MERHEM OLACAKTIR 

Türkiye Kamu-Sen olarak; talebimiz olan  “Memur Paketinin” biran önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmesi ivedi bir şekilde hayata geçmesi kaçınılmaz olmuştur. Zira bu düzenleme kamu çalışanlarını nispeten rahatlatacak ve devletimizin temsilcilerini inanca yaşayacağı bir hayat standardına kavuşturacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.