DOLAR 16,3799 -0.03%
EURO 17,5787 0.45%
ALTIN 970,03-0,47
BITCOIN 4841010,39%
Gaziantep
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kimsesizler, sahipliler…

Kimsesizler, sahipliler…

ABONE OL
Ekim 30, 2021 15:17
Kimsesizler, sahipliler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av. Önder KIRMIZITAŞ

Cumhuriyetin ilanının yıldönümü! Cumhuriyet nedir diye soran köylü vatandaşa Gazi, en kısa ve en anlaşılır cevabı verir. “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.”

Aradan geçen ve bir asra yaklaşan zaman sonunda geldiğimiz noktada gerçek durum maalesef ki artık öyle değil. O kimsesizlerin kimsesi olarak kurulan cumhuriyet gitmiş yerine ‘Ankara’da dayın var mı?’ Cumhuriyeti kurulmuştur.

Ya Ankara’da dayın olacak ya Brüksel’de, Vaşington’da sahibin. Gariban Mamudo’nun Brüksel’de, Vaşington’da sahibi de yok, Ankara’da dayısı da…

Cumhuriyet gitmiş yerine tarikatlar, mensuplar, meczuplar, mafyalardan müteşekkil yeni bir düzen kurulmuştur. Özü halk olan cumhuriyetin yerinde bugün yeller esiyor, halk ise sıkıştırıldığı cenderenin varlığını her gün daha çok hissediyor. İçeriden ve dışarıdan ablukaya alınmış sistem ise özünden uzaklaşmış olmanın çaresizliğinde kıvranıyor.

Cumhuriyetin esası bağımsızlıktır. Bağımsız olmayan bir ülkede; vatandaş kul, yönetici efendi olur. Bilimin yerini hurafeler, adaletin yerini fermanlar alır. O saatten sonra kimsesizler kimsesiz kalır, seçimden seçime, savaştan savaşa hatırlanırlar. Onlar seçimde sonuçlara yansıyan rakam, savaşta şehittirler. Aslında yokturlar!

Ekonomik ve siyasi olarak bağımsız değilsen hukuken de bağımsız olamazsın. Bağımsız bir devlet değilsen bağımsız yargı sadece lafta kalır. Aslında basit bir matematik denklemidir bu; orada niyet ve amaçlar değil nesnel gerçekler devreye girer.

İstediğin kadar es gürle gideceğin yol yaptığın iş kadardır. Ülkeyi her türlü müdahaleye açık hale getirirsen her alanına her kurumuna istedikleri zaman müdahale ederler, ediyorlar.

Tarihte benzer örnekleri çok ama o kadar gerilere gitmeye gerek yok. Birkaç yıl geriye gittin mi onlarca örnek karşına çıkar. Sonra gelsin Rahip Brunson, Deniz Yücel, Osman Kavala…

Türkiye tarihinin yakın dönem hukuk facialarıdır bunlar.  

İzmir’de, ‘terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD’li ‘din adamı’ Andrew Craig Brunson’a, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ancak rahibin cezaevinde kaldığı süre göz önünde bulundurularak bir daha hapis yatmamasına hükmedildi. Hükümle birlikte serbest bırakılan Brunson’ın ev hapsi ve yurt dışı yasağı da kaldırıldı. Elini kolunu sallayarak çıktı gitti.

Yargılama süresince gelen tehditler, yaptırımlar, döviz dalgalanması vs derken ‘bağımsız’ yargı üzerine düşeni yaptı ve rahip kafesten uçtu.

Sonra Deniz Yücel olayı benzer seyri izledi. Bugün ise Osman Kavala olayı gündemde. İddialar, yargılamalar, kararlar… çok ayrıntıya girmeye gerek yok. Ortada bir gerçek var ki kimin hakkında hangi iddianame düzenlenirse düzenlensin, hangi ceza verilirse verilsin bağımsız bir ülke değilsen, yargın da bağımsız olmaz. Bağımsız olmayan yargıya müdahaleyi de herkes kendinde hak olarak görür.

Anayasa’nın 90’ıncı maddesi “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır” ifadeleri yer alıyor.

Dolayısıyla Türkiye; gerek AİHS‘ye taraf ve Avrupa Konseyi üyesi bir devlet olarak gerekse Anayasası’nın 90’ıncı maddesi gereği, diğer Avrupa devletleri gibi AİHM kararlarını tam olarak yerine getirmekle yükümlü. Andlaşmayı imzalayarak egemenlik alanını müdahaleye açmış durumdasın. Bu durumda ya bu andlaşmadan çekileceksin ya da uymak zorunda kalacaksın. Bunun dışında yaptıkların sadece lafta kalır ki mevcut iktidarın en iyi yaptığı şey de budur.

En nihayetinde ya cumhuriyet olacaksın ya müstemleke. Ya kimsesizlerin kimsesi olacaksın ya sahiplilerin at oynattığı bir ülke.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.