DOLAR 18,8302 0.01%
EURO 20,2041 0.01%
ALTIN 1.135,010,29
BITCOIN 432579-0,52%
Gaziantep

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kolay zafer yok, Suriye’de

Kolay zafer yok, Suriye’de

ABONE OL
Eylül 26, 2021 16:38
Kolay zafer yok, Suriye’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bülent ESİNOĞLU

Kolay zafer yok, Suriye’de

2011 Mart, Amerika’yı arkamıza alıp, Suriye’de fetihler yapacaktık. 2015 yılında, Rusya, Suriye’ye gelince, Amerika, iktidarı ortada bıraktı.

Amerika’nın Suriye’deki varlığı, Suriye’de, Kürdistan kurma iradesiyle sımsıkı bağlıydı. Kürdistan iradesinin çok güçlü bir irade olması; Amerikan Dolarının, yani petro-doların varlığı ile çok yakından ilgiliydi. Hala da öyledir.

Bunu yeterince kavrayamayan mevut iktidar, Amerika’nın yanında kalarak, bu sorunu çözeceği umudunda yaşadı. Oysa Amerika’nın Kürdistan iradesi, Doların rezerv para olması iradesiydi. Bölgede kaos stratejisinin temel unsuru idi.

Uzatmayalım. Aradan on yıl geçti. Amerika’nın Kürdistan kurma iradesinde bir değişiklik olmadı.

Erdoğan’ın son Amerika ziyaretinin sonuçları da bu gerçeği, daha net bir şekilde göstermektedir.

Suriye devleti, dışarıdan taşınan teröristler ve içerideki işbirlikçileri ile on yıldır savaşıyor. Emperyalizme karşı verdiği savaşın önemli bir kısmını başarmış durumdadır. İsrail’in hemen hemen on beş günde bir, Suriye’yi bombalamasına karşın.

Suriye devleti ile anlaşmak istemeyen siyasi iktidar, bir Amerikan siyaseti olan rejim değiştirme ve Amerika’ya bağımlı bir Suriye kurma hayali, Rusya’nın Suriye’ye gelmesiyle sona ermiş oldu.

Mevcut iktidar, hala “Katil Esed” siyasetinin peşindedir. Lakin temel gerçek şudur; Amerika Kürdistan kurma stratejisinden vaz geçmeyecek. Amerika ile birlikte hareket etmek; Suriye’de Kürdistan kurulmasına evet demek anlamını taşıyor.

Öte yandan Suriye devleti terör ile olan savaşını bitirmek için Suriye’deki Kürtlerle anlaşma yanlısıdır. Amerika Suriye’deki Kürtlerin arkasında kaldığı sürece, bu antlaşmayı sağlayamıyor.

Türkiye’nin Suriye devleti ile birlikte hareket etmesi durumunda, Suriye’deki Kürtler, Suriye devleti ile birlikte yaşamaya hazırlar.

Eğer böyle bir siyaset değil de hem Türkiye hem de Suriye ile çatışmalı olarak bölgede yaşamaları, oldukça zorlanmaktadır.

İdlib’e gelince, iktidarın yumuşak karnından birisi de İdlib’dir.

İdlib’de Suriye ve Rusya ile anlaşamayan, Suriye’nin Kuzeyinde, PYD’nin işgal ettiği bölgelerde, Amerika ile anlaşamayan siyasi iktidar için, Suriye’de bir çıkış kalmamıştır.

Suriye’de Amerika ve Rusya’ya rağmen bir zafer yoktur.

ABD ziyareti de göstermiştir ki Amerika’yı Rusya’ya karşı, Rusya’yı Amerika’ya karşı kullanmak artık bitmiştir.

Dengeler iyice bozulmuş, çok kutuplu bir dünya ortaya çıkmıştır. Amerika’nın kuyruğunda kalma siyaseti ülkeye her geçen gün büyük zararlara mal olmaktadır.

Suriye’de, Rusya’dan destek alabilmek için, Kırım ve Ukrayna siyasetlerinin değiştirmesi gerekir. Bizim Kıbrıs’taki durumumuz ile Rusya’nın Kırım’daki durumu aynıdır.

İktidarın, Karadeniz, Kırım ve Ukrayna siyaseti, Amerika ve Avrupa’nın izlediği Amerikan çıkarlarına sahip çıkma siyasetleridir.

Erdoğan’ın aklının hala Amerika’da olması, Suriye devleti ile ilişkileri düzeltmemekte ısrarı, İdlb’de cihatçıları koruma iradesiyle, Soçi’de yapacağı görüşmelerin, Amerika ziyaretinden sonraki fiyasko gibi olacaktır.

26 Eylül 2021, bulentesinoglu@gmail.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.