DOLAR 20,7194 1.08%
EURO 22,2667 0.91%
ALTIN 1.310,601,78
BITCOIN 561247-0,78%
Gaziantep
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

KORKU VE ÖLÜM ÜZERİNE

KORKU VE ÖLÜM ÜZERİNE

ABONE OL
Ekim 24, 2021 13:28
KORKU VE ÖLÜM ÜZERİNE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

hgunes0202@gmail.com

HASAN GÜNEŞ

KORKU VE ÖLÜM ÜZERİNE

Yaşlılığa doğru korku ve ölümü ele almak istiyorum, bu yazıda.   Beni tanıyanların bazıları günlerdir bu başlığın dilimden  düşmediklerine tanık  oldular, bazıları ürktü, bazıları içten içten kızdılar. Ancak yazarlık böyle bir  şey olsa gerek, bütün bunlar beni  yazma eyleminde beni alıkoyamadı.

Nasıl bakarsak bakalım hiçbirimizin kaçamayacağı bir realitedir, ölüm. Ölüm kaygısı hayatı dolu ve anlamlı yaşamayı zorunluk kılmaktadır. Elbette kaygıyı gidermek yaşamdan anlam bulmanın  içeriği ve biçimi kişiden kişiye değişmektedir.

Ancak ölümden korkmanın derecesi var düşüncesindeyim. Özellikle geçmişinde başarıdan başarıya koşan veya zamanını üretken geçirenlerin ölümden diğerlerine göre daha az ölümden korktuklarını varsayıyorum. Çünkü bu tür kişiler  kültür yaratımı ve kültür geliştirmenin sonucu olan ürünlerin kendilerinin bir uzantısı olduğunu,  bu da onlar bir ölçüde dinamizm kattığını ve umut dolu olduklarını düşünüyorum. Çünkü ölümlerinden sonra bile bu eserler kalıcılığı sürdürebileceğini ve yaşama değer kattığı  duygusuna sahip olmaları muhtemeldir.

Yine bu tür anlayışa sahip bireyler bir önceki kuşağa vefa borcunu ödedikleri için mutlu ve umutlu oldukları düşüncelerim arasındadır. Çünkü bir önceki kuşak bir bakıma hayatı bize sunmuşlardır. 

Bireysel görüşüm yaşlılığın son döneminde dahi olsa isteklerin asla bitmeyeceği yönündedir. Bu anlayış da insan gereksinmelerinin asla son bulmayacağını göstermektedir. Yani gereksinmeler istekleri doğurmaktadır. Ancak bilindiği üzere bu gereksinmeler ve istekler bir türlü gerçekleşemez. Zaten bilimsel olarak da ideal benliğe ulaşmak asla mümkün değildir. Bu açıdan baktığımızda ideal benliğe yaklaşmamız mümkün iken tam ulaşmak hayal dünyası ile ilgisi olsa gerek.

Yıllar önce ölüm korkusunu çok aşırı duyumsama rağmen bugün için bu şiddetli kaygının bir ölçüde kırıldığını görüyorum. Çünkü geçmişte kendime hedef koyduğum beklentilerin çoğu(hepsi mümkün değil) da olsa  yerine getirmem gösterilebilir. Ayrıca yaşama değer katmak adına kültür yaratmak veya kültüre değer katmak beni daha huzur dolu, mutlu ve ölüme daha hazırlıklı olduğumu söyleyebilirim. Ancak bu anlayış ölümden korkmadığım anlamına da gelmesin. Ancak  burada ölüm korkusunu çok  aşırı biçimde duyumsamadığı söylemek istiyorum.

Sonuç olarak diyebiliriz ki ölümden fazla korkmamak için yaşama değer katmak önemli bir yer tutmaktadır. Bu anlayışta da kültüre değer katmak, kültür üretmektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.