DOLAR 20,9783 0.73%
EURO 22,5975 -0.26%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN %
Gaziantep
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KORKUT KÜÇÜKCAN DAVASI 2 YILDIR AÇILAMADI!

KORKUT KÜÇÜKCAN DAVASI 2 YILDIR AÇILAMADI!

ABONE OL
Kasım 15, 2021 18:43
KORKUT KÜÇÜKCAN DAVASI 2 YILDIR AÇILAMADI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akkent Camii’nde ihmaller zinciri sonrası meydana gelen ahşap iskele kazasında İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan hayatını kaybetti. Küçükcan’ın kaybının ardından geçen iki yıllık süreçte dava açılamadı.

İMO’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Ailenin Avukatı Yılmaz Atay, Şahinbey Belediyesi yetkililerinin soruşturulması için Danıştay’a yapılan başvurunun reddedildiğini söyledi. Hukuki sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman, Danıştay’ın verdiği kararı eleştirerek, “Danıştay’ın geçtiğimiz Cuma günü vermiş olduğu karar, Hukukun Üstünlüğü değil, Üstünlerin Hukukunun açıkça ortaya koydu. Burada da birilerinin kayrıldığı bellidir, bu iş iskelecinin üstüne bırakılmamalı” diye konuştu.

Yapımına 2021 yılında başlanan ve Şahinbey Belediyesi tarafından inşaat faaliyetleri sürdürülen Akkent Camiinde (Şahinbey Millet Cami) ihmaller sonucu meydana gelen ahşap iskele kazasında İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan hayatını kaybetti. Küçükcan’ın kaybının üzerinden geçen iki yıllık süreçte halen adli sürecin başlatılamadı. Geçtiğimiz hafta Danıştay’a Şahinbey Belediyesi yetkilileri hakkında soruşturma yapılmasına izin verilmesi için yapılan başvurunun reddedilmesi tepkiyle karşılandı.

SORUŞTURMA İZNİ BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ailenin Avukatı Yılmaz Atay, sürecin devam ettiğini söyledi. Atay, “En son gelinen noktada Danıştay’ın Belediye Yetkilileri hakkında soruşturma izni verilmesi konusunda yaptığımız başvuru reddedildi. Geçtiğimiz Cuma günü karar tarafımıza tebliğ edildi. Gerekli itirazlarımız devam edecek” dedi. 

DAVANIN ÖNÜNÜ TIKAYAN KARAR DANIŞTAY’IN VERDİĞİ KARARDIR ”

Hukuki sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman, “Geldiğimiz nokta itibariyle biz Türkiye’de yargılamaların nasıl yürütüldüğünü gayet iyi biliyoruz. Bu tür soruşturmalarda akıbetin bu şekilde olacağını üzülerek ön görüyoruz. Danıştay’ın geçtiğimiz Cuma günü vermiş olduğu karar, Hukukun Üstünlüğü değil, Üstünlerin Hukukunun açıkça ortaya koydu. Adliye boyunda iyi bir şekilde yürütüldüğünü düşünüyorum. Burada davanın önünü tıkayan tek karar Danıştay’ın verdiği karardır. Burada da birilerinin kayrıldığı bellidir, bu iş iskelecinin üstüne bırakılmamalı” diye konuştu.

“ADALET BAKANINDAN İKİ YILDIR RANDEVU ALAMADIK”

İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın eşi Zeynep Küçükcan, iki yıldan bu yana Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den randevu alamadıklarını söyledi. Küçükcan, “Korkut’un kaybının ardından dava süreci ile ilgili Adalet Bakanımız ile görüşmek için randevu istedik ancak iki yıldır randevu alamadık. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve diğer yetkililer, Adalet Bakanımızdan randevu konusunda yardımcı olacaklarını belirttiler ancak halen bir dönüş olmadı” dedi.

“KÜÇÜKCAN AİLESİ YALNIZ DEĞİL”

Toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Biz bu olayı Türkiye kamuoyuna aktarmak adına 26 şehir İMO Şube Başkanı ve İMO Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla bir basın açıklaması düzenlemeyi planlıyorduk. Ancak Yönetim Kurulu üyesi arkadaşımızın vefatı sonrası Genel Merkezimiz bu toplantıyı erteledi. İMO Genel Merkezi, dava sürecini yakın şekilde takip ediyor. Burada Küçükcan Ailesi’nin yalnız olmadığını göstermek adına önümüzdeki süreçte Gaziantep’e gelecekler.”

“İKİ YILDIR DAVA AÇILAMADI”

“Korkut Küçükcan’ın aramızdan ayrılışının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen adalet sağlanamadı. STK’lar, kentin önemli bir bölümünü temsil ediyor. Umarım Gaziantepli olan Adalet Bakanımız, buradaki çağrımıza kulak vereceğini düşünüyorum. Sonuç itibariyle iki yıl geçmesine rağmen hala dava açılmadı. Savcı, mütalaasını hazırlıyor. Dava için Şahinbey Belediyesi yetkililerinin soruşturulması için izin isteniyor ancak Danıştay, belediye yetkililerinin soruşturulmasına izin vermiyor. Bu durum Baro Başkanımızın da dediği gibi Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku durumuna dönüşmüş durumda. Umarım bu hatadan dönerler. Gaziantep’in sahiplendiği bu davada sorumluların bir an önce yargılanmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu. Toplantı salonunda, “Adalet İstiyoruz” sloganları atıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.