DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 434936-1,29%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mavi Vatan’ı savunmanın anahtarı

Mavi Vatan’ı savunmanın anahtarı

ABONE OL
Ekim 22, 2021 13:43
Mavi Vatan’ı savunmanın anahtarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atina’da toplanan Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs liderleri zirvesi sonrasında yapılan açıklama, AKP iktidarının dış politikada yaptığı yanlışların sonuçlarının ne olduğunun yeni bir kanıtı oldu.


Mısır’ın, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin değil de Yunanistan ile Kıbrıs Rum Kesiminin yanında saf tutmasının esas nedeni, AKP’nin İhvancı dış politikasıdır.

İlgili her konuşmasında Mısır Devlet Başkanından “Katil Sisi” diye bahseden bir anlayış, elbette ki Mısır’ı Doğu Akdeniz’de, Yunanistan ve İsrail’in yanına itecekti.

İktidar Partisi’nin son bir yıl içinde Mısır’la ilişkiler konusunda attığı bazı olumlu adımların yeterli olmadığı görülüyor. Çünkü AKP, Mısır Yunanistan’ın yanına gittikten sonra bu ülkedeki Müslüman Kardeşler örgütüne verdiği açık destekten bazı geri adımlar attı ama genel olarak İslam ülkelerine yönelik İhvancı politikasında bir değişiklik yapmadı.
Bu tutumun Mısır başta olmak üzere muhataplarına güven vermediği bir gerçektir.

Türkiye, elbette “Mavi Vatan”ındaki çıkarlarını savunma kabiliyetine sahiptir. AKP de dahil yönetimde kim olursa olsun bu saatten sonra bu konuda geri adım düşünülemez. Geri adım atmayı düşünen Türkiye’yi yönetemez.

Ama Dış politikada İhvancılık gibi bölgemizde sonuç olarak Türkiye’yi yalnızlaştıran politikalar, ödeyeceğimiz faturayı büyütür. Hiçbir iktidarın Türkiye’ye böyle bir bedel ödetmek lüksü yoktur.

Bugün Mısır ile olan ilişkilerimizi düzeltmek, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nin sınırları konusunda, Bölge’nin bu önemli ülkesi ile ortak tavır alabilmek; dönüp dolaşıp Türkiye’nin Suriye ile ilgili politikasında düğümlenmektedir.

Bir yandan Suriye’de Müslüman Kardeşleri desteklemek, öte yandan Mısır ile ilişkileri düzeltmek mümkün değildir.

Bütün Arap ülkelerinin Şam ile ilişkileri düzeltme konusunda adım attığı günümüzde hala “Katil Esed” söyleminde ısrar etmek, Suriye’nin büyük bir bölümünde terörü alt etmiş ve ülkeyi birleştirme yolunda büyük başarılar kazanmış Şam yönetimine karşı silaha sarılmış olan muhalifleri “Suriye’nin meşru Hükümeti” olarak gören politika sahipleri, hiçbir ülkeye güven veremez.

Bu tavırlar, ABD ve İsrail dışında hiç kimseyi de memnun edemez.

Dün Atina’da yapılan zirveye ve yapılan açıklamaya bu açıdan bakmakta yarar vardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.