DOLAR 18,8313 0.01%
EURO 20,1936 -0.04%
ALTIN 1.137,040,46
BITCOIN 429822-0,46%
Gaziantep

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MDD Hareketi: İlk Belgeler – SAVUNMA

MDD Hareketi: İlk Belgeler – SAVUNMA

ABONE OL
Kasım 5, 2021 13:45
MDD Hareketi: İlk Belgeler – SAVUNMA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hikmet ÇİÇEK

MDD Hareketi: İlk Belgeler – SAVUNMA

Vatan Partisi’nden ayrılan, kendilerini “Milli Demokratik Devrim Hareketi” olarak adlandıran ve en geç Aralık ayında yeni bir siyasal parti olacağı açıklanan MDD Hareketi, “MDD Hareketi: İlk Belgeler – SAVUNMA” adlı bir kitap yayımladı. Kitapta, il il örgütlenen MDD gruplarının şimdilik iki bin kişilik bir topluluk olduğu, ancak her geçen ay büyüdüğü ifade ediliyor.

MDD örgütlerinde yer alan insanların hepsi, yıllardan beri siyasi mücadele içinde bulunan, hemen hemen tamamı çeşitli düzeylerde yönetici görevlerde bulunmuş deneyimli kişiler.

TIKANAN SİSTEM

Bu kadar kısa süre içinde bu kadar çok birikimli insanın bir araya gelmiş olması önemli bir başarı olarak görülüyor. Türkiye büyük bir arayış içinde. Sistem tıkanmış, sistem partilerine karşı büyük bir güvensizlik oluşmuş ve hemen hemen bütün partilerden ciddi kopuşlar yaşanıyor.

Sadece 2020 yılında 27 yeni partinin kurulmuş olması, buna önemli bir işaret. 2021 yılında da yeni partilerin kuruluşu devam etmektedir. Türkiye’de, “Çok Partili Hayat”a geçilen 1945 yılından bu yana bir yıl içinde bu kadar yeni siyasi partinin siyaset sahnesine adım attığı başka bir dönem yoktur.

BİR DEVRİMCİ PARTİ BUGÜN YOK

Kapitalizmin neoliberal piyasa sistemi mi; kamunun ağırlıklı ve yönlendirici olduğu halkçı-devletçi sistem mi? Arayışın güçlenmesinin ikinci nedeni, bundan beş-altı yıl öncesine kadar var olan; sisteme karşı muhalefet eden geniş kitlelerin dikkatlerinin yöneldiği, kulak verdikleri bir devrimci parti seçeneğinin bugün artık olmamasıdır. Vatan Partisi (İşçi Partisi), 2011 – 2015 yıllarında adeta ana muhalefet partisi durumuna gelmişti. Eylem çağrılarına yüzbinler uyuyordu. 2015 yılındaki Olağanüstü Kurultay günlerinde yapılan üyelik davetine, 15 gün gibi bir süre içinde 12 bin yurttaş olumlu cevap vermişti. Ama sonraki yıllarda yaklaşık olarak 30 bin kadar üyenin; Vatan Partisi’nden ayrılması; artık yeni bir durum ortaya çıkarmıştır.

AKP’NİN UYGULAMALARINA DESTEK

İdeolojik savrulmanın siyasi ve örgütsel boyutları da vardır. PKK ve FETÖ’ye karşı verilen mücadeleden hareketle AKP’nin neredeyse bütün uygulamalarına destek olmak ve bunun sonucunda da parti içi demokrasinin yok edilmesi, farklı fikir ifade eden her üyenin düşman ilan edilmesi; ortaya yepyeni bir durum çıkarmış bulunuyor. İşte bütün bunlardan dolayı siyasi yelpazede “devrimci seçenek” köşesi boştur.

Türkiye büyük bir arayış içindedir ve siyasi partiler yelpazesinde devrimci parti köşesi, sahibini beklemektedir. Bu durum, Milli Demokratik Devrim Hareketi’nin bu kadar kısa süre içinde neden bu kadar büyük gelişme gösterdiğinin açıklamasıdır. Sistem tıkanmışsa ve devrimci bir seçenek kendini dayatmışsa, o ihtiyacı karşılayacak bir devrimci parti mutlaka ortaya çıkacaktır.

YIL SONUNA KADAR YENİ PARTİ

En geç 2021 yılının Aralık ayına kadar partileşme hedefini önüne koymuş olan MDD Hareketi, Devrimci Parti’nin kuruluşunu gerçekleştirmek için çalışmaktadır. Bu kitabın içinde yer alan yazılar, işte o devrimci seçeneğin ortaya çıkışının belgelerinden oluşmaktadır. Mehmet Bedri Gültekin’in Vatan Partisi Merkez Disiplin Kurulu’na vermiş olduğu Savunma, kitabın esasını oluşturuyor. Savunma ve savunmaya ek olarak verilen belgeler; Vatan Partisi içinde son yıllarda yoğunlaşan iki çizgi mücadelesinin belgelerini içermektedir. Sonrasında 20 Ocak 2021 tarihinden başlayarak Parti’den istifa eden devrimcilerin, MDD Hareketi’ni oluşturma çalışmalarını yürütürken önlerine çıkan çeşitli sorunlarla ilgili olarak kaleme aldıkları metinler ve son olarak 22 Nisan 2021 tarihinde bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanan “MDD Hareketi Kuruluş Bildirgesi” kitapta yer alan diğer belgeleri oluşturuyor.

“MDD Hareketi: İlk belgeler SAVUNMA” kitabı; yarım yüzyıllık örgütlü bir mücadelenin ardından ortaya çıkan yeni durumun anlaşılması ve o örgütlü mücadelenin şimdi neden yeni bir Parti çatısı altında yürütülmesi gerektiği konusuna açıklık getireceği umuduyla yayımlanmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.