DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 435606-1,44%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Muhalefete muhalefet

Muhalefete muhalefet

ABONE OL
Mart 8, 2022 01:08
Muhalefete muhalefet
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av. Önder Kırmızıtaş

Muhalefete muhalefet doğru mu?

Bu konuda, toplumda “iktidar dururken muhalefeti eleştirmeye gerek var mı?” yönünde oluşan haklı bir kanaat var.

Elbette iktidar dururken, hele ki AKP iktidarı gibi elle tutulur bir yanı kalmayan bir iktidar dururken, eleştirilerin hedefine muhalefeti koymak bazen yersiz gibi görünebilir.

Ancak unutulmaması gereken, iktidarın ömrünü muhalefetin hatalarının uzattığı gerçeğidir. Özellikle ülkemizin son yirmi yılında bu gerçek net şekilde ortaya çıktı. Öyle ki neredeyse muhalefet AKP’yi iktidarda tutmak için özel çaba sarf eder oldu. Toplumsal muhalefetin zirve yaptığı, iktidarın tüm olumsuzluklarının ayyuka çıktığı dönemlerde can simidini yine muhalefet uzattı AKP’ye.

İktidarı kaybetme sürecine giren AKP’nin imdadına muhalefet yetişti. Muhalefet, açıklanması güç uygulamalarla, AKP iktidarını neredeyse daim kıldı. Muhalefetin, özellikle CHP’nin, AKP’yi Türkiye’nin başında tutmak için ‘özel’ çaba gösterdiği bile söylenebilir. Muhtar dahi seçilmesi imkânsız Tayyip Erdoğan’a, ‘demokrasi’ gereği başbakanlık yolunun açılması, buna örnek olarak verilebilir. Bunda CHP’nin vebali ve sorumluluğu inkâr edilemez. CHP’nin sözü edilen ‘demokrasi’ anlayışının, ülkenin yirmi yılına, sonuçları itibariyle de en az elli yılına mal olduğu söylenebilir.

Peki, sebep?

Demokrasi havariliğine soyunan o günün CHP yönetiminin akıl almaz başka uygulamaları da örnek olarak verilebilir. Bunlardan biri de Ekmeleddin vakası. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, nereden, nasıl, kim tarafından, hangi kuvvetin talebi ve talimatıyla aday gösterildiği gün geçtikçe daha net ortaya çıkıyor.

Ani bir kararla Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkarılan İhsanoğlu’nun, dışa bağımlı, cumhuriyet ve değerleriyle sorunlu olduğu biliniyor. Muhalefet, dışa bağımlılık ve cumhuriyetin değerleri konusunda ‘rakipleri’nden farklı bir anlayışa sahip olmayan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdi. Böylece seçim en başından kaybedilmiş, zafer Tayyip Erdoğan’a altın tepside sunulmuş oldu.

Bugün de benzer bir süreç yaşanmakta. Muhalefet ve özellikle CHP, Tayyip Erdoğan’ın iktidarını daim kılmak için sanki özel bir çabanın içine girmiş durumda. Kerameti kendinden menkul, Türkiye’nin geldiği noktanın en önemli sorumlularını ve AKP’nin fikir babalarını bir araya getirerek AKP’ye karşı çözüm arayışındalar. Toplumun buna ikna edilemeyeceği gerçeğini gören yok.

Yine bir seçim sathı mahalline girilmişken CHP liderliğinde tek ortak yanları Batı emperyalizmine biat etmek olan muhalefet ne hikmetse bir araya geliyor. Bir araya gelenlere bakınca ortaya çıkan tablo en az Ekmeleddin vakası kadar vahim. Daha düne kadar “hayatım CHP zihniyetiyle mücadeleyle geçti” diyen ve Suriye’de yüzbinlerce insanın katledilmesinin yolunu açan politikaların fikir babası olan bir zat, diğer tarafta AKP iktidarının ekonomi-politikalarının belirleyicisi olarak Londra tefecileriyle iş tutan ve ekonominin bugünkü durumunun esas sorumlusu AKP eskisi.

Bir diğeri, ABD’nin yeşil kuşak projesinin ve 12 Eylül cuntasının mamulü. Yeminli cumhuriyet düşmanı üstelik. Hangi kuvvet tarafından ortaya sürüldüğü ve kimi temsil ettiği yönünde ciddi kuşkular (hatta bazı somut iddialar) olan bir başkası. Tabii ki pek muhterem kraliçe. Kimin kraliçesi olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Bilmeyenler, eski dava arkadaşlarının açıklamalarına bakabilir.

Herkese mavi boncuk dağıtan, ilkesiz ve hedefsiz bir muhalefet anlayışı elbette eleştirilir. NATO gibi dünyanın başına bela olmuş bir çeteyi savunan ve barışın teminatı olarak gören bir anlayış sırf muhalefet olduğu için eleştiriden muaf olabilir mi?

Dün Fetullahçı çetenin militanlarına destek olmak için adliye koridorlarında sabahlayan, bugün ise haddini kat be kat aşarak Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin hakkında suç duyurusunda bulunacak kadar zihni bulanmış bir muhalefete ne demeli.

Kod adıyla CIA’ya maaşlı eleman olan birini alır üst kademende görev verir ve halen o parti için Atatürk’ün partisi derseniz kusura kalmayın ama eleştiri hakkımız olur. Cumhuriyet ve aydınlanma düşmanlarına karşı anayasal görevlerini ifa ettikleri için mahkûm edilenler dururken, sözüm ona 28 Şubat mağdurlarıyla helalleşen bir muhalefete ne denir?

Bu ülkede Müslümanlar inançları nedeniyle baskı gördü yalanına sahip çıkan bir kafaya laf söylememek doğru mu?

Türkiye’yi bu çözümsüzlüğe mahkûm etmeye çalışan CHP’yi eleştirmenin nesi yanlış? Muhalefeti eleştirmek ne kadar doğru derken esas konumuz elbette CHP. Çünkü CHP tabanı bile bu gidişatı artık kabullenemiyor. Muhalefet diye ortada gezen diğer kesimlerin ise açıkçası yukarıda belirttiğimiz gibi aslında hiçbir kıymetleri yok.

CHP, Mustafa Kemal’in kurduğu parti, devrimin partisi. Böyle olunca beklenti de büyük oluyor. CHP’nin yaptığı yanlışın faturası ülkeye çıkarılıyor. Bu sebeple muhalefetin, daha doğrusu bu hâldeki muhalefetin eleştirilmesinde ‘özel’ nedenler aramamak gerekiyor. İktidar dururken muhalefetin eleştirilmesi, doğru zemin ve zamanda yapıldığında, ülkenin aydınlığa çıkmasına katkı sunar. Eleştirilmeyen ve doğru yolu yürümeyen muhalefet ise mevcut iktidarın sac ayağı olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.