DOLAR 20,0909 0.61%
EURO 21,5480 0.76%
ALTIN 1.256,140,51
BITCOIN 5603303,24%
Gaziantep
24°

HAFİF YAĞMUR

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ÖĞRENCİLERİN YABANCILAŞMASININ TOPLUMSAL SONUÇLARI

ÖĞRENCİLERİN YABANCILAŞMASININ TOPLUMSAL SONUÇLARI

ABONE OL
Ekim 15, 2021 17:55
ÖĞRENCİLERİN YABANCILAŞMASININ TOPLUMSAL SONUÇLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

hgunes0202@gmail.com

HASAN GÜNEŞ

Yabancılaşma insanın geleceğini kendisinin değil, dış yazgısının, dış etkenlerin, şansın ya da kurumların belirlemesine verilen isimdir. Kuşkusuz, insanın yabancılaşmasının olumsuz bireysel sonuçları bulunuyor. Ancak, konumuz açısından yabancılaşmanın toplumsal yansımalarının iyice analiz edilmesi gerekir. Bunun için de yabancılaşmanın siyasi, sosyolojik, ekonomik, hukuki yansımalarının analiz edilmesi konunun daha açık ve anlaşılır hale getirecektir.

Yurttaşlarımız, siyasal alanın hangi boyutlarına yabancılaşmadan dolayı, ilgi duymuyorlar. En başta, oy verme davranışı alanında sorun bulunuyor Öğrenciyken yabancılaşma duygusu yaşayan bireyler yetişkinlikte siyasi hadiselere duyarlılık gösterememektedirler. Kuşkusuz, böyle bir anlayışın ülkemiz için oldukça maliyeti ağır olabilmektedir.

Yine, öğrencilerin yabancılaşmasının yetişkinlik yaşamında olumsuz yansımaları bulunmaktadır. Bunların başında aile kurumu gelmektedir. Özellikle, mutsuz, yabancılaşan kişiler aile ilişkilerinde zafiyetler gösterebilmektedirler.

Diğer taraftan, aynı nitelikte  kişiler ekonomik sisteme de ilgisiz kalabiliyorlar. En fazla ilgisizlik meslek alanlarında görülmektedir. Meslekler açısından gereklilikler yerine getirilmemektedir.

Hukuka ilgisizlik de temelde yabancılaşmanın ürünüdür. Normlara uymama, hukuki gerekler yerine getireme bunlar arasındadır. Kuşkusuz yetişkinlik yaşamını da etkileyen öğrenci yabancılaşması bir ölçüde ilköğretim, ortaöğretim ve üniversitelerde görüşen önemli sorunların bir yansıması olsa gerek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.