DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 435606-1,44%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özgürlük

Özgürlük

ABONE OL
Ocak 22, 2022 11:42
Özgürlük
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AV. ÖNDER KIRMIZITAŞ

Okul defterlerime 
Sırama ağaçlara 
Kumlar karlar üstüne 
Yazarım adını

Dizeleri ile başlayan ve devam eden Paul Eluard’ın bu şiirini bilmeyen yoktur. Melih Cevdet Anday ve Orhan Veli Kanık gibi Türkçenin iki önemli ustası tarafından Fransızca aslından dilimize çevrilmiş bu şiir Zülfü Livaneli’nin bestelemesiyle de zihinlerde yer etmiştir.

Okuyanın ve dinleyenin içini ısıtan, kişiyi umutlandıran anlamlı sözler… 

Pek çok kavram gibi özgürlük kavramı da maalesef günümüzde içi boşaltılmış ve yozlaştırılmış kavramlardan. Nasıl ki ahlaksızlığı, hırsızlığı, yozlaşmayı dini kavramlarla açıklamaya çalışan, dinle inançla perdelemeye çalışan bir kesim varsa benzer şekilde özgürlük ve demokrasi düşmanları da esas amaçlarını gizlemek için kulağa hoş gelen bu kavramları kullanır oldular.

Özgürlük ve demokrasinin gerçek düşmanı olan emperyalistler, dün ve bugün özgürlük ve demokrasi adı altında her türlü barbarlığı yapıyorlar. Özgürlük ve demokrasi diye milyonlarca insanın kanına girdiler, milyonlarcasını evinden, yurdundan ettiler. Halkları birbirine boğazlattılar. Kurdukları terör çetelerine “özgürlük savaşçısı” payeleri verdiler. Suriye’de Özgür Suriye Ordusu adı altında kurdukları çeteler bunun en somut örneği. İnsan kalbi yiyen, küçük çocukları ağaçlara asan, kadınları ganimet diye esir alanlar bu “özgürlük savaşçıları”. 

Ortacağ gericiliğinin özgürlük adı altında toplumda boylanmasına, yerleşmesine yine bu güçler zemin hazırladılar. Elbette en başından beri bunlara teşne olan yerli işbirlikçileri de hep oldu. Öyle ki bir kısım sözde solcu, hatta kendini sosyalist diye tanımlayanlar bile bu aldatmacaya kanarak gericiliğin en amansız savunucuları oldular. Sonuç; artık kürsüde türbanlı hakimler, sokakta türbanlı üniformalı polisler oldu. Son olarak sarıklı, şalvarlı avukatımız oldu. Sırtında avukat cübbesi, kafasında sarık… Ortaçağın bayrağı özgürlük adı altında tüm kurumlara sızdı ve yerleşti. Bu işin sorumluları sözde özgürlük savunucuları, büyük büyük laflarla, kulağa hoş gelen kavramların arkasına sığınarak ülkeyi Ortaçağ batağına hızla sürüklüyorlar. 

Dışarıya karşı ülkenin resmini de kasıtlı olarak böyle veriyorlar. Türbanlı büyükelçiler, türbanlılardan müteşekkil heyetlerle yapılan yurtdışı gezileri… Dışarıdan ülkeyi temsil edenlere bakanlar, sıradan bir Ortadoğu ülkesi görür oldular. Halbuki tarihi devrimler ve aydınlanma mücadeleleri ile dolu, kültürünün özü yeniliğe, gelişmeye açık olan, binyıllardır medeniyetlere beşiklik etmiş Anadolu ve Anadolu halkı dayatılan ve dayatılmak istenen bu yoz kültürü kabul edemiyor, sindiremiyor. 

Tartışmasız gerçek ise özgürlük ve demokrasinin ancak Ortaçağ gericiliğinin tepelenerek, tüm kurumlarıyla tasfiye edilmesi ile mümkündür. İnsanlığın gelişmesine yön veren ve insanlığı bir adım ileri götüren tüm devrimler bu geri kurumların ve düşüncelerin tasfiyesi ile mümkün olmuş ve gerçekleşmişlerdir. Bunun somut örneği ülkemizin tarihinde en önemli kırılma noktası olan Cumhuriyet Devrimidir. Ki öncelikli hedefinde inanç sömürüsünden beslenen Ortaçağ kalıntıları vardır. Ancak bu gerici kurumlar tasfiye edildiği oranda gerçek anlamda özgürlük ve demokrasi gelişebilmiştir. Kulluktan vatandaşlığa geçilmiş, nüfus sayımında bile görmezden gelinen kadın özgürleşebilmiş, seçmiş, seçilebilmiştir. Eğitim, bu karanlık fikirlerden temizlendiği oranda halka inebilmiş ve köydeki çobanın Cumhurbaşkanı olabilmesi için koşullar oluşabilmiştir. 

Bütün bu gerçekler ortada duruyorken özgürlük gibi anlamlı bir kavramın içini boşaltarak gericiliğin önünü açmak ve onun meşruiyet kazanmasına destek olmak hele de bunu özgürlük, demokrasi, insan hakları gibi kavramlarla süsleyerek pazarlamak bir topluma yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Yaldızlı tasvirlere 
Toplara tüfeklere 
Kralların tacına 
Yazarım adını

Bir tek sözün şevkiyle 
Dönüyorum hayata 
Senin için doğmuşum 
Seni haykırmaya 

Özgürlük

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.