DOLAR 20,7572 1.21%
EURO 22,3259 1.12%
ALTIN 1.310,721,79
BITCOIN 560812-1,04%
Gaziantep
24°

AÇIK

03:34

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rusya Kırım’a Çöktü siyaseti hangi sonuçlara gebe?

Rusya Kırım’a Çöktü siyaseti hangi sonuçlara gebe?

ABONE OL
Ocak 19, 2022 22:53
Rusya Kırım’a Çöktü siyaseti hangi sonuçlara gebe?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bülent ESİNOĞLU

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dış siyasette çok tartışılacak bir çıkış yaptı.

Arnavutluk dönüşü, uçakta, gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya Kırım’a çöktü” ifadesini kullandı.

Bilmem anlatmaya gerek var mı, Rusya’nın Ukrayna üzerinden, Amerika ve NATO ile savaşmasına saniyeler kalan bir zamanda yaşıyoruz.

Bu söylem ister bir savaş olsun ister gerginlikler devam etsin, anlamı; “ben, her hali karda, Amerika’nın yanındayım” sonucuna vardırır. Çünkü Amerika aynı ifadeyi İngilizce sözcüklerle ifade ediyor.

Güzel! Amerika’nın yanında olacaksın da Suriye ne olacak, S-400 ne olacak, Nükleer Santraller ne olacak, Karadeniz ne olacak, Montrö Anlaşması ne olacak, Libya ne olacak, Turizm gelirleri meselesi ne olacak, doğal gaz fiyatları ne olacak?

Esas sorunun, Suriye’de çıkacağı kanısındayım. Kırım’dan çık diyen Türkiye’ye, ilk cevap; Kıbrıs’tan çık şeklinde gelebilir.

Çünkü Kıbrıs sorunu ile Kırım sorunu aynıdır.

Dünya dengelerinin hızla Amerika aleyhine döndüğü bir dönemde, Amerika’ya “ne iş olursa yaparım abi” yaklaşımı çok sorunlu bir yaklaşımdır.

Suriye’den biraz söz edelim. Çin Suriye’yi yeni baştan imar etmek üzere, yatırımlara başladı. Yani Suriye’de bundan sonra, karşımızda, sadece Rusya ve Suriye değil Çin de var.

İkinci sorun Suriye üzerinde yoğunlaşabilir. “Suriye’den çık” demeden önce, Suriye’de, Türkiye’yi daha kötü durumlara sokabilirler. Türkiye, Suriye’de ne iş yaptıysa, Rusya ile koordineli olarak yaptı. Bu koordinasyon sonlanmış demektir.

Suriye’de, Türkiye’ye hava sahasını kapatacak Rusya’ya karşı, S-400’leri mi kullanacağız?

 Açıkça şunu söyleyelim. Suriye’de, Siyasal İslam’ın kuracağı Sünni Uydu Devlet suya düştü demektir.

Asıl belalı tarafı, Suriye’de eli kanlı cihatçıları, Türkiye’ye sevk ederlerse ne olacak?

İçeride tüm dengeleri yitirmiş bir iktidarın, üstelik de dünya dengelerinin hızla değiştiği bir sırada, yetmiş yıldır kazığını yediğimiz emperyalist düşmanlığından başka bir şey görmediğimiz, Amerika’ya yeniden teslim olmanın ne getirisi var?

Kendi iç dünyamızı düzene sokarak, kendi pazarlarımızı kendimizin kullanacağı bir bağımsız düzen kurmak yerine neden yeniden Amerika?

Şimdilik bu kadarını yazalım da ileride, bu yanlış yolun sorunları ortaya çıktıkça, yeniden değerlendiririz.

19 Ocak 2022, bulentesinoglu@gmail.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.