DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11389231,81%
Gaziantep
13°

AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sarıca: Maaş artışları enflasyona yetişemiyor

Sarıca: Maaş artışları enflasyona yetişemiyor

ABONE OL
Eylül 24, 2021 22:36
Sarıca: Maaş artışları enflasyona yetişemiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki işçileri ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü üzerinde hükümet ve işçi konfederasyonları anlaşma sağladı. Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, işçilerin haklarına ve sendikalarının taleplerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sarıca, “İşçi enflasyona ezdirilmesin” dedi.

Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Akif Sarıca, haber merkezimize yaptığı açıklamada, “Türkiye’de yaklaşık 700 bin çalışanı ilgilendiren, ülkenin kamu çalışanlarına ait en çok üyesine sahip Türk-İş Konfederasyonu ile hükümet arasında toplu iş sözleşmesi protokolü imzalandı. Toplu iş sözleşmeleri ile kamuda çalışanların ücretleri yılın ilk 6 ayında yüzde 12, ikinci 6 ayında yüzde 5+ enflasyon farkı, 2022 yılı için ilk 6 ayda yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ayda yüzde 5+ enflasyon farkı şeklindeki zam vaadi yapıldı. Bunun öncesinde 696 sayılı KHK ile taşeron yasasıyla birçok kamu kuruluşlarında istihdam edilen 696lılar ile ilgili de iyileştirme yapıldı. Yevmiyeleri 119 TL civarındayken, 500 TL iyileştirme yapıldı. Ardından yüzde 12+yüzde 5 enflasyon farkı uygulanacak konuma getirildi. 119 TL olan yevmiye 160 TL’ye çıkmış bulundu. Yevmiye bazında da ikramiyelerde de iyileştirme sağlanmış oldu. Arkadaşlarımız 52 ilave tediyenin yanında 5+5 ikramiye almaktalardı.2021 yılı için bu ikramiye 20 gün artışla 30’a çıkarıldı. 52+30 üzerinden 82 yevmiye oldu” dedi.

ÇALIŞMA SÜRELERİ DEĞİŞİYOR

Sarıca, 2022 yılı rakamlarına ilişkin, “2022 yılı için de 52+40 üzerinden 92 yevmiyeye yükselecek. Kademe kademe 112 yevmiyeye kadar çıkacak. Ayriyeten bu kamuda belirli süre çalışan arkadaşlarımız, özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevliler, daha önce taşeron kapsamındayken 6-7 ay çalışma süresine sahiptiler. 696 sayılı yasa ile bu süre 10 aya çıkarıldı. En büyük amacımız bu 10 aylık süreyi 12 aya çıkarmak yönünde. Bununla ilgili de Kamu Çerçeve Protokolünde üzerinde çalışma yapılmasına ilişkin prensipte anlaşma sağlandı. Tarımda da 12 ay çalışma noktasında mutabık kalındı” dedi.

TEMİZLİK GOREVLİLERİ 12 AY ÇALIŞMALI

Sarıca, okullarda görev alan personellere yönelik çalışma sürelerini gündeme taşıyarak,”Pandemi sürecinde çocuklarımızın gittiği okullarda temizlik büyük önem arz etmekte, olmazsa olmaz konumunda. Bu arkadaşlarımızın 12 ay çalıştırılarak okulların daha steril, daha temiz olmasını, eğitimin şartlarının daha da iyileştirilmesi bu arkadaşlarımızın gayretleriyle olmakta. Yatılı olan okulların pansiyonlardaki temizlik görevlilerinin, bulaşık ve yemek personellerinin süresinin de 10 aydan 12 aya çıkarılmasına yönelik çalışma yapılacak” ifadelerine yer verdi.

ARTIŞLAR KATLANA KATLANA GELİYOR

Ülke genelindeki fiyat artışlarına ilişkin Sarıca, “Ücretler artıyor ama ekonomide sürekli döviz kurundan kaynaklı fiyat artışlarına maruz kalan tüketim maddelerine yetişemiyoruz. Katlana katlana geliyor. 1 Ocak 2021’de 2 bin 825 TL olan asgari ücret bugün gerçekten pula dönmüş durumda. Ücretlerin de değerini koruyan veya muhafaza eden bir değer üzerinden sabitlenmesi ve ücretlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 1 Ocak’taki asgari ücret ile şuandaki asgari ücreti kıyasladığımızda alım gücünün çok düştüğünü söyleyebiliriz. Çalışanların maaşlarından başka geliri olmadığından dolayı ücretlerin günün şartlarına göre revize edilmesi gerekiyor. Özellikle asgari ücret ile çalışan vatandaşların enflasyona, fiyat artışlarına ezdirilmemesi gerekiyor. Emeklileri ve memurları da bu gruba dahil etmek gerek” dedi.

KİRA ARTIŞLARINA ÇÖZÜM BULUNMALI

Gaziantep başta olmak üzere ülke genelindeki kira artışlarına çözüm üretilmesi gerektiğini belirten Sarıca, “Türkiye’nin bütün illerinde kira artışlarına ilişkin büyük sıkıntılar meydana geldi. Bu durumun stklar veya belediyeler tarafından il, ilçe ve mahalle bazında kiraları dengede tutacak çalışmanın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü mal sahibinin aklından geçirdiği kiraya erişinceye kadar kira fiyatını yükseltmesi kiracı için hüsran demektir. Son zamanlarda Gaziantep’e öğretmen atamaları yapıldı, tayinleri Gaziantep’e çıkanlar var. Bu süreçte kiracılarda da sirkülasyon oluyor. Ancak bu fırsata dönüştürülüyor, kiracıların mağduriyeti artıyor. Standart sağlanmazsa, barınma ve konut hakkı anayasal bir hak olduğu halde, vatandaşlar erişememekte. İnsanlar bundan dolayı eğitimlerini bırakmak zorunda kalıyor. Çok zor şartlar altında okulunu devam ettirmek zorunda kalıyor. Gerek belediyeler, gerek TOKi tarafından kesin çözüm üretilmeli” dedi.

SURİYELİLER GİDECEKLERİNİ BİLMELİLER

Suriyeli mültecilerin Gaziantep’te istihdamlarına değinen Sarıca, “Geçici süre ile Türkiye’de bulunan vatandaşların mutlaka kayıt dışı çalışmalarının engellenmesi lazım, kayıt altına alınmaları şart. Suriyeliler de Türkiye’de kaldıkları süreçte sağlıktan, eğitimden faydalandığı için SGK primi ve gelir vergisine tabi olması, vergi ödemesi lazım. Fakat birçoğu kayıt dışı çalışıyor, eğitimden de sağlıktan da faydalanabiliyor. Bu durum çalışma hayatına zarar vermekte. Gerek TC vatandaşları, gerekse Suriyelilerin sisteme dahil edilmesi, kayıtlı çalışmaları temin edilmesi ve denetlenmelerinin sağlanması gerekiyor. Ayrıca bu geçici koruma altındaki kişiler, buradan bir gün gideceklerini bilmeliler. Bu gidişlerinin kısa, orta ve uzun vadede planlanması lazım. Devletimizin bir program yapması ve gidişlerin sağlanması lazım. Artık öyle bir noktaya gelindi ki lokantadan, konfeksiyondan, kafeden, oto yıkamadan, fabrikasından, tarımından her alanda Suriyeli çalışanlar var. Çoğu da kayı dışı çalışmakta” dedi.

DESTEKLER SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI

OSB‘de işverenlerin işçilere yönelik ek ödemeler gerçekleştirdiğine dair haber merkezimizin geçtiğimiz gün duyurduğu habere ilişkin konuşan Sarıca, “OSB’de ekonomik darboğaza karşı bazı firmalar ek ödemeler sunuyor. Sevindirici bir durum olsa da firmaların sayısı az, tek çiçekle bahar gelmiyor. Bunun senede bir defa yapılması yaraya merhem olmaz. Sürdürülebilir bir kazanç olmalı. Bazı sektörde rekorlar kırıldığını ve ihracat rakamlarının yüksekliğini konuşuyoruz. Bu rakamların emekçilerin maaşına da yansıtılması gerektiğini düşünüyorum. Gelir paylaşıldığında bereketi olur. Bu durum sürdürülebilir olmalı, herkese de örnektir” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

skype show
cam show
whatsapp show
görüntülü sohbet siteleri
canlı sohbet siteleri
görüntülü chat
+18 sohbet siteleri