DOLAR 17,9390 0.14%
EURO 18,2889 0.17%
ALTIN 1.023,310,05
BITCOIN 4233382,68%
Gaziantep
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sosyalist Cumhuriyet Partisi: 3.600 ek gösterge bütün kamu çalışanlarının hakkıdır

Sosyalist Cumhuriyet Partisi: 3.600 ek gösterge bütün kamu çalışanlarının hakkıdır

ABONE OL
Aralık 22, 2021 13:46
Sosyalist Cumhuriyet Partisi: 3.600 ek gösterge bütün kamu çalışanlarının hakkıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi Sendika Bürosundan yapılan açıklamada kamu çalışanlarının bir bölümü için başlatılan 3.600 ek gösterge çalışmasının tüm memurları kapsayacak şekilde planlanması gerektiği belirtildi. Açıklamada kamu çalışanlarını birlikte çalıştığı arkadaşları ile rekabete sokan performans uygulamasına da son verilmesi istendi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi Sendika Bürosu, öğretmenler, sağlık çalışanları, polisler ve din görevlileri için başlatıldığı söylenen 3.600 gösterge çalışması ile ilgili açıklama yaptı.

3.600 ek göstergenin kamu çalışanlarının tamamını kapsayacak şekilde planlanması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada “Gelecek nesilleri emanet ettiğimiz öğretmenlerin, özellikle Kovid 19 virüsü sırasında insanüstü çaba gösteren sağlık görevlilerimizin ve toplumsal güvenliğimiz, üniter devletimiz için gerektiğinde canını siper eden güvenlik görevlilerimizin en doğal hakkıdır, bu niyeti destekliyoruz.

Ancak diğer memurlarımızın bu planın dışında tutulması anlaşılır gibi değildir.

Oysa 3.600 göstergeden yararlanması planlanan mesleklerdeki memurların 2 milyonu aşan sayılarına rağmen, düzenleme için söz konusu edilmeyen diğer memurların sayıları, sadece 655 bin 257’dir.

Oysa adliyelerde, devletin büro hizmetlerinde, mahalli idarelerde, bayındır, imar ve ulaşım hizmetlerinde, enerji, sanayi ve maden hizmetlerinde, iletişim ve kültür-sanat hizmetlerinde çalışanların düşünülmemesi, ne adalete uygundur, ne eşitlik ilkesine, ne de kadirbilirliğe.

Öte yandan devletin memurları arasında ayrım yapmak, devletin memurlarının bir kısmında üvey evlat duygusu ve onarılmaz yaralar açacaktır.

3.600 gösterge tüm memurlarımızın hakkıdır. Düzenlemenin bütün kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde yapılmasını bütün memurlarımız adına önemle talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

PERFORMANS UYGULAMASINA SON VERİLMELİDİR

Kamu çalışanları arasında rekabet oluşturan performans sisteminin kaldırılması talep edilen açıklamada şunlara yer verildi: “Devletin memurunu birlikte çalıştığı iş arkadaşından ve kolektif üretim ruhundan koparan, bireyleştiren, sadece ve sadece kendi özel çıkarlarını düşünen bencil insanlara dönüştürmeyi amaçlayan, adeta yarış atları yerine koyan vahşi kapitalizmin icadı PERFORMANS SİSTEMİNE Türkiye Cumhuriyeti’nde yer olmamalıdır.

Bu vahşete son verilmeli, dayanışma, dostluk, birlikte üretme ve birlikte başarma ruhu, yeniden kamuya ve işyerlerine yerleştirilmelidir.

ÖĞRETMENLİKTE PERFORMANS FACİADIR

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan 24 Kasım Öğretmenler Günü’ndeki konuşmasında, “Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlandığını, öğretmenlikte kariyer uygulaması getireceklerini, aday öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen kademeleri ile kademelere göre ücretlerin ve özlük hakların değişeceği bir düzen getirmek istediklerini” açıkladı.

“Müjde” diye açıklanan bu plan, öğretmenler arasında dayanışmayı yok edecek, yapay ayrılıklarda ve kariyer uçurumlarında dağıtacak, kör bir didişmeye sürükleyecektir.

Bu plan, aynı mesleği yapan öğretmenler arasında büyük ücret uçurumları yaratacaktır.

Üst kademeye geçişin sınavla olacağı, öğretmenlerin rütbelerle ve ücret seviyeleri ile birbirinden koparıldığı bu sistem, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını toplumun, meslek arkadaşlarının, dahası öğrencilerin gözünde tartışmalı hale getirecektir.

Bu plan eğitimin “milliliğini” zedeleyecek, eğitimi ülke, millet ve öğrenci için olmaktan çıkaracak, öğretmenlerin yüksek ücret ve kariyer için bencilce savaştıkları arenaya dönüştürecektir.

Bu plan eğitim ocaklarını, iktidarların kendi yandaşlarına kariyer sağladığı partizanlık pazarına dönüştürecektir.

Öte yandan öğretmen olmak için yıllarca eğitim gören, okul sonunda yeterlilik diploması alan öğretmenin, atanmak için gereksiz bir sınava zorlanması yetmiyormuş gibi, meslek içinde gruplandırmak, rütbeler vermek, ücretlerinde uçurumlar yaratmak, öğretmenlik mesleğini toplumun ve öğrencinin önünde itibarsızlaştırmak, öğretmeni lime lime etmek, parçalamak yeniden yeniden düşünülecek faciadır.

Niyet yasalaşırsa, zaten sorunlar yumağı halindeki eğitim sistemi, içinden çıkılmaz hale gelecektir.

Bu niyetten vazgeçilmesi, öğretmenimiz, öğrencimiz, eğitim sistemimiz ve ülkemiz için elzemdir.

İhtiyaç, vahşi kapitalizmin icadı olan performans sistemini daha da ileri götürmek değildir.

İhtiyaç, ücretli öğretmenlik ve geçici öğretmenlik uygulamalarına son vermektir.

İhtiyaç, bütün öğretmenleri kadroya geçirmektir, performans sistemine son vermektir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.