DOLAR 19,0184 0%
EURO 20,4082 0.65%
ALTIN 1.208,98-0,59
BITCOIN 5366713,08%
Gaziantep
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sosyalist Cumhuriyet Partisi: Emekliye ”müjde” öyle olmaz, böyle olur

Sosyalist Cumhuriyet Partisi: Emekliye ”müjde” öyle olmaz, böyle olur

ABONE OL
Ocak 4, 2022 22:53
Sosyalist Cumhuriyet Partisi: Emekliye ”müjde” öyle olmaz, böyle olur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi – Sendika Bürosundan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emeklilere ‘müjde’ olarak yaptığı açıklamaların ‘müjde’ niteliği taşımadığı belirtilerek emeklilerin mevcut durumlarından daha geriye düştüklerine dikkat çekildi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi Sendika Bürosundan emeklilerin yaşadıkları sorunlar karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan ‘müjde’ açıklamasını değerlendiren bir açıklama yapıldı. Emeklilerin asgari ücretin yarısı düzeyinde ücretlerle yaşamaya mahkum edildiği ifade edilen açıklamada “Emeklinin yüzünü güldürmesi beklenen zam, bırakalım güldürmeyi hüsrana uğratmış, hatta milyonlarca emekliyi şu andaki durumlarının bile gerisine götürmüştür.

Asgari ücrete yüzde 47,5 TL zam yapılırken, emekliye yarısı kadar oranda, sadece yüzde 25,48 artış yapılmıştır.

Aynı anda yapılan zamlarda bile ayrım yapılmış, emekliye yüzde 25.48, memura yüzde 30.5 oranında zam yapılmıştır.

2021 yılında asgari ücret 2 bin 825 TL iken, 1 milyon 266 bin emekliye asgari ücretin yüzde 42’si reva görülüyor, 1.500 TL veriliyordu.

Bu kesime “müjde” denilen yeni artış ile maaşları sadece 2.500 TL’ye çıkarılmış, bu kesimin maaşı yine asgari ücretin yüzde 40 oranında gerisinde bırakılmıştır.

Öte yandan 2.500 TL üzerindekilere yapılan yüzde 25,48’lik atış, sadece “müjde” denilen 1 milyon 266 bin kişiyi değil, yeni yüz binlerce emeklinin maaşını da asgari ücretin altına itelemiştir.

Sonuç olarak, yapılan kamu kurumlarını satmayı esas iş edinen mirasyedi hükümet, ülkeyi sürüklediği derin krizi adeta emeklilerin sırtına yıkmaya kalkmıştır” denildi.

GERÇEK MÜJDE NASIL OLUR?

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi Sendika Bürosunun açıklamasında emeklilerin sorunlarının çözüm önerileri ise şu şekilde sıralandı. “Oysa emekli müjde istemiyor. Sadece elinden alınanların iade edilmesini istiyor. Emekli için gerçek müjde budur.

1-) Gerçek müjde, emeklinin üçte birini asgari ücretin altına itelemek değil, asgari ücretin altında emekli bırakmamaktır.

2-) Gerçek müjde, emekli örgütlerini adam yerine koymamak değil, emeklilerin maaşlarını ve yaşam biçimlerine emekli örgütleri ile birlikte karar vermekle olur.

3-) Yabancı merkezlerin arzularıyla DSP-MHP-ANAP iktidarının 1999 yılında bir kez düşürmesi ile yetinmeyip, AK Parti iktidarının 2008 yılında bir kez daha düşürdüğü emeklilerin aylık bağlama oranlarını, sahiplerine iade etmekle olur gerçek müjde.

4-) Gerçek müjde, aynı sürede ve aynı oranda prim ödeyenlere farklı emekli maaşı uygulamasına son vermek, intibak yasasını bir an önce çıkarmakla olur.

5-) Yine emperyalist merkezlerin dayatmasıyla, milyonlarca çalışanın emeklilik süresi ile iki kez oynayarak yapılan zulmü telafi edilmekle olur.  Emeklilik koşullarını, günümüzdeki ortalama ömür, ülkemizin gelişmişlik düzeyi ve ekonominin koşulları dikkate alınarak yapılacak yeni bir düzenleme ile olur gerçek müjde.

6-) Gerçek müjde, sağlık primini de yeterince ödediği için emeklilik hakkı kazanandan emekliden, randevu, muayene, tedavi, ilaç için ayrıca para istenmesinin yasaklanması ile olur. Gerçek müjde insan sağlığının tüccarların elinden kurtarılması ile olur.

7-) Gerçek müjde, kökü dışarıdaki Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) SGK aleyhine beslenmesine, devlet bütçesinden para aktarılmasına ve çalışanların zorla üye yapılmasına son verilmesi ile olur. Türk milletinin çimentosu olan SGK’nın güçlendirilmesi ile olur.

8 -) Emeklinin 2021 yılı hesabı ile her ay 40 milyon TL tutarındaki maaşını kapmak için aralarında akıl almaz bir rekabete giren, yatırılan paraları çalıştırarak büyük kazançlar sağlayan, bunun karşılığında sadece promosyon adıyla üç yılda bir emeklinin ağzına bir parmak bal sürerek kandıran sisteme dur demekle olur. Emekli maaşlarını her ay çalıştırarak büyük paralar kazanmanın karşılığında emekliye düzenli ödeme yapılmasını sağlamakla olur.

9-) Gerçek müjde, bayram ikramiyesi verilmeyen 150 bin banka emeklisinin de bayram ikramiyesi almasını sağlamakla olur.

10-) Emekli, Samsun Emekli Sandığı Bölge Müdürlüğü’nün duvarına işlenen Atatürk’ün “Emekli, milletin aynadaki görüntüsüdür” sözüne uygun bir toplum arzuluyor. Bir ömür topluma ve devlete çalışana, emekli olunca, yaşlanınca süründürmeye kalkmamaktır gerçek müjde. Onlara hal ettikleri saygıyı göstermekle olur müjde.

Ankara Emekli Sandığı binasının duvarındaki Atatürk’ün şu sözünü hatırlatıyorlar; “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte muktedirken (güçlüyken), bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”

Emeklilerin gerçek dostu, Cumhuriyete ve Cumhuriyet devrimlerine yaslanan, işçi sınıfımızın ve emeklilerimizin gerçek partisi olan Sosyalist Cumhuriyet Partisidir.

Bütün emeklilerimizi Sosyalist Cumhuriyet Partisinde birleşmeye, emeğin de, emeklinin de mutlu yaşayacağı Türkiye’yi birlikte inşa etmeye çağırıyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.