DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433682-1,18%
Gaziantep

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi – Sendika Bürosu: Bu sistemin emeklilerimize borcu var

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi – Sendika Bürosu: Bu sistemin emeklilerimize borcu var

ABONE OL
Aralık 30, 2021 15:48
Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi – Sendika Bürosu: Bu sistemin emeklilerimize borcu var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik krizin en çok etkilediği kesimlerden biri olan emeklilerle ilgili Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi – Sendika Bürosundan yapılan açıklamada, emeklilerin talepleri açıklandı. Açıklamada “İşsizlerden sonra sistemin en dibine savrulan bu 13 milyonluk kitle, aileleriyle birlikte 30 milyona yaklaşan bu seçmen, haksızlıkların artık son bulmasını istiyor” ifadelerine yer verildi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi Sendika Bürosu emeklilerin yaşadıkları sorunlar ve taleplerini içeren bir rapor hazırladı. Emeklilerin acil çözüm bekleyen sorunlarının 11 madde halinde sıralandığı raporda “Türkiye Cumhuriyeti’nin nispeten mutlu emeklileri, 12 Eylül sonrası uygulanan piyasa ekonomisi vahşetinden beri, yabancıların arzularıyla devletin idare edildiği, isteklerinin emir sayıldığı günlerden beri, yasal ve anayasal haklarını yitirdiler, namerde muhtaç edildiler.

Bu sistemin emeklilerimize borcu var.

Elinden aldıkları hakları için borçludur.

Açlığa ve yoksulluğa batırılmış bir hayat yaşattıkları için borçludur.

Yeniden çalışmaya mecbur ettikleri için borçludur.

Torunlarına üç kuruşluk bayram hediyesi bile alamaz hale getirildikleri için borçludur.

Emeklilik süreleri mezara havale edildiği için borçludur.

Aynı sürede aynı miktarda prim ödeyenler arasındaki eşitsizlik yüzünden borçludur.

İşsizlerden sonra sistemin en dibine savrulan bu 13 milyonluk kitle, aileleriyle birlikte 30 milyona yaklaşan bu seçmen, haksızlıkların artık son bulmasını istiyor” ifadelerine yer verildi.

NE İSTİYORLAR?

Sosyalist Cumhuriyet Partisi İşçi Sendika Bürosunun raporunda emeklilerin talepleri şu şekilde sıralandı:

“1-) Kurdukları ve yetkilendirdikleri anayasal örgütleri aracılığı ile Hükümetle görüşme yapabilmek, aylıklarının ve diğer haklarının belirlenmesinde dikkate alınmak istiyorlar.

2-) Yabancı merkezlerin arzularıyla 1999 ve 2008 yıllarında aylık bağlama oranlarının iki defa değiştirilmesi ile kuşa çevrilen maaşlarının uğradığı gaspın giderilmesini ve maaş bağlama oranlarında 1999 yılı öncesindeki seviyeyi istiyorlar.

3-) Aynı sürede ve aynı oranda prim ödemiş olmalarına rağmen, 2000 yılı öncesi ve sonrası emekliler arasındaki akla, vicdana ve adalete sığmayan eşitsizliğin düzeltilmesini, intibak yasasının bir an önce çıkarılmasını istiyorlar.

4-) Her asgari ücret belirlenmesinde daha da artan erozyona son verilmesini, “asgari ücret altında emekli maaşı olamayacağının” kural olarak kalıcılaştırılmasını istiyorlar.

5-)  Yine emperyalist merkezlerin dayatmasıyla iki kez değiştirilen emeklilik yasalarıyla, emekli olmaları adeta imkansız hale gelen EYT’liler denilen milyonların uğradığı haksızlığın düzeltilmesini, emeklilik koşullarının, günümüzdeki ortalama ömre, ülkemizin gelişmişlik düzeyine ve ekonominin koşullarına göre yeniden belirlenmesini istiyorlar.

6-) “Sağlık anayasal haktır. Devlet her yurttaşın (emekli dahil) muayenesini, tedavisini ve ilaç giderini ücretsiz karşılamak zorundadır” diyorlar. Sağlık primini de yeterince ödediği için emeklilik hakkı kazanandan ayrıca sağlık kesintisi yapılmasını, randevu, muayene, tedavi, ilaç için ayrıca para istenmesini kabul etmiyorlar.

7-) Kökü dışarıdaki Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) SGK aleyhine beslenmesine, devlet bütçesinden para aktarılmasına ve çalışanların zorla üye yapılmasına son verilmesini istiyorlar. Türk milletinin millet haline gelmesinde çimento görevi de yapan milli sosyal güvenlik sistemimizin, SGK’nın güçlendirilmesini istiyorlar.

😎 Bankaların “promosyon” adıyla sadece üç yılda bir yaptıkları ödemenin ağza sürülen bir parmak bal olduğunu belirtiyorlar. “Gerçekte bu parayı babalarının hayrına değil, her ay emeklinin yaklaşık 40 milyar TL tutarındaki maaşını çalıştırarak elde ettikleri yüksek karın kırıntısı olarak verdikleri ayan beyandır” diyorlar.

Promosyonun bankaların ikramı olmadığının, emeklinin doğal hakkı olduğunun altını çiziyorlar.

Emeklilerin maaşını kapmak için aralarında akıl almaz bir yarış içinde olan bankaların, üç senede bir promosyon aldatmasının kabul edilemez olduğunu, maaşlarını düzenli olarak çalıştıran ve yüksek kazançlar elde eden bankaların, her yıl ödeme yapması gerektiğini belirtiyor, iktidarın bu durumu çözmesini istiyorlar.

9-) 150 bin banka emeklisi, bayram ikramiyesinin kendilerine ödenmeyişinin büyük bir eşitsizlik ve haksızlık olduğunu belirtiyor, bu haksızlığın düzeltilmesini istiyorlar.

10-) Türkiye Cumhuriyeti devletinin emeklisi, emeklisine “Cumhuriyetin emeklisi” muamelesi yapılmasını istiyor, Emekli Sandığı’nın duvarında koca harflerle yazılan Atatürk’ün şu sözünü hatırlatıyorlar;

“Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte muktedirken (güçlüyken), bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”

Ve Samsun Emekli Sandığı Bölge Müdürlüğü’nün duvarına işlenen Atatürk’ün “Emekli, milletin aynadaki görüntüsüdür” sözünü hatırlatıyorlar.

11-) En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamak kaydıyla, emekli maaşlarına yapılacak zammın, asgari ücrete yapılan oranın altında olmamasını istiyorlar.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak ilan ediyoruz ki, emeklilerimizin talepleri bizim de taleplerimizdir. Talepler yerindedir, yerine getirilmelidir.

Partimiz taleplerin takipçisi olacaktır, bu çabada emeklilerimizle ve emekli örgütlerimizle omuz omuza olacaktır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.