DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 433875-1,60%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tarihi Gar Restoran kararına tepkiler büyüyor!

Tarihi Gar Restoran kararına tepkiler büyüyor!

ABONE OL
Ekim 22, 2021 16:32
Tarihi Gar Restoran kararına tepkiler büyüyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Gar Binası içerisinde bulunan Tarihi Gar Restoran, VİP Salon yapımı için kapatılıyor. STK’ların , kentin önde gelen isimlerinin, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in de ses yükselttiği Gar Restoranın 15 gün içerisinde boşaltılması için işletme sahiplerine yazı gönderildi.

RESTORASYON İÇİN İHALE YAPILDI!

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü Gar Restorantı işletmecisine, 190 bin metrekarelik alanın 15 gün içinde boş şekilde teslim edilmesi konusunda yazı gönderdi. Söz konusu yazıda ““Gaziantep Gar binamızın 190 bin metrekarelik bölümünde lokanta işletmeciliği yapmaktasınız. Söz konusu alanın tahliye edilmesi için tarafınıza gerekli tebligatlar yapılmış olup, hakkınızda tahliye davası açılmıştır. Kullanımızda bulunan taşınmazın restorasyonu için 24.09.2021 tarihinde ihale yapılmış olup, önümüzdeki günlerde Restorasyon işini alan yüklenici firmaya yer teslimi yapılacaktır. Bu nedenle kiranızda bulunan 190 bin metrekarelik alanın yazımızın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün içinde taşınmazımızı tahliye ederek Gar Müdürlüğü’ne boş bir şekilde teslim etmenizi önemli rica ederiz” denildi.

Karara itirazlar yükseliyor

“ŞEHİRLERLE İLGİLİ KARARLARI ŞEHİRLE UZLAŞARAK ALMAK GEREKİR”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, “Şehirlerin bazı sembol hafızları vardır Gaziantep Gar Restoran da Gaziantep’in hafızası sayılabilecek mekanlardan birisidir. Şehrin talebine kulak tıkayarak, VIP salon yapmak için bu mekanın yok edilmesi kabul edilemezdir. Şehirlerle ilgili kararları şehirle uzlaşarak almak gerekir” ifadelerini kullandı.

GÜZELBEY: GASTRONOMİ ŞEHRİNE YAKIŞMAZ

Gar Restoranın kapatılmasına ilişkin karara ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı eski Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Gaziantep’de mazisi 61 yıllık olan Gar Restorant’ın VİP salonu uğruna kapatılması, Gastronomi Şehrine yakışmaz. VİP yolcu olarak ben hakkımdan feragat ediyorum. Diğer VİP hakkına sahip arkadaşlara da, buradan çağrıda bulunuyorum. “VİP salon uğruna tarihi mekana gelin kıymayalım” ifadelerini kullanmıştı.

“FISTIK GİBİ SERTİFİKASI OLAN İŞLETMEYE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Gastronominin başkenti dediğimiz Gazi şehrimizde tarihi, butik, 13 Masası, 10 Çalışanı bulunan, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin‘in takdim ettiği “FISTIK GİBİ” sertifikası olan bir İşletmeye Gaziantepliler olarak hepimiz sahip çıkmalıyız” dedi.

“GAR RESTORAN, KENTİN HAFIZALARINDAN BİRİSİDİR”

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Aslı Tezel, “Her kentin kendine has kent kimliği ve kent hafızası vardır. Gaziantep Gar Restoran da bunlardan birisidir. Bizler bu değerlere sahip çıkmak için gür sesle söylüyor, yazıyor ve mücadele ediyoruz. Bizleri ne zaman duyacaksınız ve okuyacaksınız?” dedi.“

”GAR RESTORANI YOK ETMEYİN”

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, ”Bu şehrin gazetecisi, vatandaşı, sivil toplumu, meslek odası itiraz ediyor; “Bu kentin son 61 yılında yer alan Gar Restoranı yok etmeyin.” diyor. Gar Restoran Gaziantep’e aittir ve yaşamalıdır” dedi.

”KENT TARİHİNE DEĞER KATAN SEMBOLLERİN KORUNMASI GEREKİR”

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Av. Ertuğrul Kaya, “Gar Restoranı Gaziantep ile bütünleşmiş kentin sembol yapılarından biri olarak görüyoruz. Gaziantep şehir hayatında önemli bir yer tutmuş, kent kültürü içinde özel bir yeri olan bu restoranın korunması gerektiğini düşünüyoruz. Gaziantep son yıllarda kendine ait pek çok değeri maalesef kaybetti. Gaziantep artık eski Gaziantep değil. Bu değişim sürecinde en azından kent tarihine değer katan sembollerin korunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.