DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433248-0,80%
Gaziantep

KAPALI

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ukrayna işçisini neler bekliyor?

Ukrayna işçisini neler bekliyor?

ABONE OL
Şubat 26, 2022 22:36
Ukrayna işçisini neler bekliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MEHMET AKKAYA

1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak ayrı bir devlet kurmalarından sonra, özellikle de 1994 sonrası ABD, AB ve NATO ile derinleşen flörtün Ukrayna işçi sınıfına bugüne kadar faturaları ne oldu, malum değil. 

İhtimaldir ki ABD, Rusya’ya karşı ileri karakol olarak kullanmak istediği için henüz gerçek yüzünü göstermemiş, dünya haklarına ve işçilerine yaşattıklarını, burası için bir süre ertelemiş olabilir.

Sürenin ne kadar olacağı, ya da olduğu, ABD’nin egemenliğini pekiştirme planlarıyla ilgilidir.

Ya sonrası?

Sonrası işçi sınıfı için tufan…

Şu günlerdeki yeni dalganın varacağı yeri kestirmekle birlikte, ola ki Ukrayna devleti Batı egemenliğinden, ABD ve AB kontrolünden kurtulamazsa, işçi sınıfının başına neler geleceği çok açık.

Baksınlar ABD egemenliğindeki ülkelere, göreceklerdir başlarına gelecekleri. 

Uzaklara gitmeye gerek yok, Karadeniz’deki güney komşularına, Türkiye’ye baksınlar, daha çok da 12 Eylül Amerikan darbesinden sonra olanlara baksınlar, yeter.

Gelin, yormayalım onları ve hatırlatalım emperyalizmin yandaşı hükümetler eliyle son 40 yılda bize neler yaşattığını.

UKRAYNA’NIN VE İŞÇİNİN BAŞINA NELER GELECEK?

-Devletin ekonominin bütün alanlarından çekilmesini, piyasa ekonomisinin egemen olmasını isteyecekler. Kamu kurumu, işletmesi, ya da fabrikası namına, her şeyin satılmasını isteyecek, kamu varlığı bırakmayacaklar. 

-Ekonominin her sathının yabancı sermayeye de açılmasını isteyecek, yabancı tekellerin adım adım bütün sektörlerde egemen olmasını isteyecek ve garanti edecekler.

-Merkezi devletin ve mahalli idarelerin elindeki henüz satılmamış olan kurum ve işletmelerin yaptığı işler ihale ile taşeronlara verilecek. Kamusal ve mahalli idareler, tam anlamıyla bir ihaleler ve taşeronlar cehennemine dönüştürülecek. 

-Özelleştirme ve ihalecilik, kamunun talan edilmesiyle zenginleşen bir asalaklar sürüsü türetecek. Ülkenin yeni efendileri bunlar olacak. 

-Bu özelleştirme ve yabancılaştırma sürecinde on binlerce işçi sokağa atılacak, sürülecek, ezilecek, büzülecek.

-Kamu ekonomisinin tasfiye edilmesine, bütün duvarların yıkılmasına ve yabacı tekellerin her yerde cirit atmasına uyum gösterecek bir işçi yapısı oluşturmaya, işçi örgütlerini hızla dönüştürmeye çalışacaklar bir yandan da.

-İşçi önderlerinin bağımsızlık bilinçleri kırılacak önce. Sendikacılar, uzmanlar Amerika’ya, Avrupa ülkelerine götürülüp, şatafatlarla, bazen de ceplerine konacak nakitlerle başları döndürülecek, o esnada da zaafları kayda geçirilecek. Zayıflar ve zaaflılar, büyük olasılıkla emperyalizmin emir erine dönüşecek.

-Hem emperyalist merkezlere götürdüklerine, hem de Ukrayna’daki işçi önderlerine verecekleri eğitimlerle, onları Batı işbirlikçisine dönüştürecek, sınıfın çıkarlarını savunmaktan, ülkelerinin bağımsızlığını önemsemekten uzaklaştıracaklar.

-Arkasından işçi sınıfını yeni düzenin köleleri haline getirme süreci başlatılacak.

-Kamunun tasfiyesi ile birlikte, eğitim ve sağlıkta da kamucu sistem tasfiye edilecek, özel okullar, özel hastaneler dönemi başlayacak, bütün sağlık ve eğitim sektöründe personel, performans sistemi ile sistemin yarış atlarına dönüştürülecek.

– Emperyalist tekellerin bireysel emeklilik tekelleri ülkeye sokulacak, teşvikler ve destekler onlara akıtılırken, onların egemenliğini kolaylaştırmak amacıyla da kamusal sosyal güvenlik sistemi adım adım daraltılacak.

-İşçilerin emeklilik süreleri uzatılarak emekli olabilmeleri neredeyse olanaksız hale getirilecek. Böylece kamusal sosyal güvenlik sistemi anlamsızlaştırılırken, işçi sınıfının yabancı emeklilik tekellerine yönelmesi sağlanacak.

-Emeklilik sürelerinin uzatılmasıyla Ukraynalı EYT’liler ordusuoluşacak. Milyonlarca işçi feryat edecek, “maç oynanırken kural değiştirilmez” diye. 

– Emeklilerin maaşını hesaplama yöntemleriyle belki defalarca oynanarak maaşları kuşa çevrilecek. Ulusal sosyal güvenlik sisteminden emekli olanlar maaşlarıyla geçinemez hale getirilecek. Böylece emekli olduklarında da zaten azıcık para alacağını bilecek olan işçinin, ek emeklilik formülleri aramasına, yabancı tekellerin emeklilik şirketlerine yönelmesi böylece de sağlanmış olacak.

-Emperyalist Batı’daki kölece çalışma usullerinin hepsi getirilecek. Özel İstihdam Büroları adıyla köle ticareti başlayacak.

-Esnek çalışmanın, uzaktan çalışma, yarı zamanlı, kısmi zamanlı ve çağrı usulü çalışma biçimleriyle daha da yayılacak kölelik düzeni.

-Belirli süreli sözleşmeler yoluyla kıdem tazminatı ve varsa iş güvencesi yok edilecek.

-Çalışma süreleriyle oynanacak. Fazla mesai ücreti verilmeden uzun süreli çalıştırmanın keşifleri yapılacak.

-İşsizler ordusu ve kayıt dışı işçilik patlayacak.

-Sendikaların grev yapabilmeleri, örgütlenebilmeleri ve toplu sözleşme yapabilmeleri çok daha zor olacak.

-Ekonomi yabancı tekellerin egemenliğinde kıvranır, bütün sektörler yağmacılar tarafından talan edilirken, işçi sınıfı ve diğer emekçi sınıf ve tabakalar kan ağlayacak.

*

İşte emperyalizmle aynı yatağa girmenin sonuçları…

Bütün bunları biz yaşadık.

ABD ile AB’nin örgütleri olan Dünya Bankası, IMF ve OECD’nin her konudaki ayrı ayrı direktifleriyle ve bizzat Avrupa Birliği’nin özel direktifleriyle Hükümetlerimiz eliyle bize yaşattılar ve yaşıyoruz.

Siz yaşamayın, gözünüzü açın!

Emperyalizme karşı ABD ve AB’ye karşı onurunuzu ve bağımsızlığınızı koruyun!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.