DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 436012-0,98%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yar göğsüne baş koymadan…

Yar göğsüne baş koymadan…

ABONE OL
Temmuz 30, 2022 14:15
Yar göğsüne baş koymadan…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av. Önder KIRMIZITAŞ

Karanlık yollardan geçtik 
Zehir gibi sular içtik 
Bir yanımızda ölüm 
Bir yanımızda yar sevdik 

Bir değil bin bir kere 
Sırat köprüsünden geçtik 
Cehennem denen illetin 
Ta göğsünü deldik geçtik.

Bu yolda dönenler oldu 
Mum gibi sönenler oldu 
Yar göğsüne baş koymadan 
Vurulup düşenler oldu.

Ezgisi ile hemen aklımıza gelen Ahmet Kaya’nın sesinden dinlediğimiz, Yusuf Hayaloğlu’na ait sözler. Dinlerken ilk gençlik yıllarıma gittiğim şarkı. 

Serin ve güneşli bir bahar sabahında köyde uyanırken derinden gelen naif ses. Bir yanıyla da Türkiye solunun özeti. Yaşanmışlıklar, yaşanamamışlıklar; özlemler, idealler, umutlar. Dünde kalan yarına umut olan acılar. Her daim yüreğimizin bir köşesinde zaman zaman küllense de yanan ateş. Nereye gitsek, ne yöne dönsek yoldaşlığa, arkadaşlığa duyulan ihtiyaç. İsyan eden yanımız, kafa tutan yanımız. En güzel yanımız ve en güzel hallerimiz. Mücadelenin içinde, sese ses, omuza omuz verdiğimiz sevdamız. Umudumuz, umutlarımız. Beraber yürünen yol, bölüşülsen ekmek. İnsanı insan yapan onurlu yaşam. 

Çok değil daha dün sırtımızı sırtına yasladığımız, kayıtsız güvendiğimiz, uğruna kendimizi ateşlere atacağımız dostlarımız, arkadaşlarımız. Sevinci sevincimiz, acısı acımız olan yoldaşlarımız. Kavgada sınanmış bağlılıklarımız, bağlarımız. Karanlık yollardan beraber geçip, zehir gibi suyu paylaştıklarımız. Gidenler, gelenler…her daim devam eden kavgamız. Yorulanlar, sönenler, dönenler ve elbette herşeye rağmen inatla ve inançla devam edenler. Yanımızda, yöremizde içimizdeki ateşi harlayanlar, cesaretimize cesaret, azmimize azim katanlar. Halen son lokmasını paylaşmayı bilenler. Umut sizsiniz! Daha ne cehennemlerden geçeceğiz, umutla, aşkla, bilinçle…

“Yoldaş demek,

mükemmel bir kafa, mükemmel bir yürek,

yumruklarıyla erkek,

gözleriyle çocuk, dost demektir.

Yoldaş demek

yarin yanağından gayri

her yerde hep beraber diyebilmektir.

Yoldaş demek

güneşi içenlerin türküsünü birlikte söyleyebilmektir.”
Nazım Hikmet 

Dünde kalanlara sözümüz var. Ömrünü vakfedenlere, canından geçenlere. Deniz’e, Mahir’e, Sinan’a, İbrahim’e, Bora Gözen’e, Zeki Ön’e, Hasan Erkılıç’a, Adil Turan’a, Mehmet Ongan’a, Mehmet Çetin’e, Halit Güngen’e, Baki Angın’a, Mele Resul’a, Halil Alkan’a, Hüseyin Mert’e ve Hasan Yalçın’a…eli kınalı kalan nişanlılara, gelinlere, bağrına taş basan analara, taşa başını yaslayan evlatlara sözümüz var. 

“Ölümün ve tasanın 
Çemberinden geçmiş analar, 
Doğan ulu günün ortasına bakın: 
Bu topraktan güler ölüleriniz. 
Kalkık yumrukları titrer, 
Buğdayın üstünde, 
Bilesiniz.”
Pablo Neruda

“Unutma söz etmek yok gözyaşlarından
Yaylar şimdi daha güçle gerildi
Yarın adına göğüs göğüs kuşandık gecede
Gecede en yenilmez güç bizde gönendi
Ölüler koştular ordu ordu dağlardan
Ölüler ansızın içimizde dirildi.”
Luis NIETO

Adını sayamadığımız onlarca devrimciye, devrimci yaşayıp, devrimci ölenlere. Ölüp de güneşe gömülenlere, yarınımıza ışık olanlara. Yorulanlara, sönenlere, dönenlere inat. Devrimcilerin yolunda, halk uğruna mücadeleye omuz verenlerle yarının dünyasını kurmaya baş koyanlara. Son lokmamızı paylaşmaya. Dün yaptık, bugün de yaparız. Bitmedi hala sürüyor o kavga yeryüzü aşkın yüzü olana dek. Yorulduk, yorulacağız ama vazgeçmeyeceğiz. İlmek ilmek örmeye yarınları. Nakış nakış işleyeceğiz Anadolu’nun her karışını. Tüm zorluklara rağmen. 

“Marifet hiç ezilmemek bu dünyada

Ama biçimine getirip ezerlerse

Güzel kokmak

Kekik misali

Lavanta çiçeği misali

Fesleğen misali

Itır misali

İsâ misali

Yunus misali

Tonguç misali

Nâzım misali”

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Umutsuzluk yok, umutsuzluğa hakkımız da yok.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.