DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 432197-0,04%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

YENİ ENESLER YİTİP GİTMESİN DİYE MÜCADELEYE…

YENİ ENESLER YİTİP GİTMESİN DİYE MÜCADELEYE…

ABONE OL
Ocak 12, 2022 14:50
YENİ ENESLER YİTİP GİTMESİN DİYE MÜCADELEYE…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) İstanbul Gençlik Sorumlusu Mehmet Can Akyıldız, geçtiğimiz gün hayatına son veren 20 yaşındaki Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara için basın açıklaması gerçekleştirdi. Akyıldız, gençlerin zorla cemaat yurduna yerleştirilmesi, cemaat ve tarikat yurtlarının varlığını sürdürmesinin bir tehdit oluşturduğunu ve bu yurtlarda uygulanan baskılardan dolayı başka Enes’lerin de intihara sürüklenmesinin önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) İstanbul Gençlik Sorumlusu Mehmet Can Akyıldız, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören ve zorla cemaat yurduna yerleştirilen 20 yaşındaki Enes Kara’nın yurtta yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı intihara sürüklenmesine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören ve zorla cemaat yurduna yerleştirilen 20 yaşındaki Enes Kara’nın yurtta yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı intihara sürüklenmesi hepimizi derinden üzmüştür. Özellikle AKP iktidarı ile cemaat ve tarikatlar yuvasına dönen ülkemizde yaşadığımız bu hadise, halkın milli ve demokratik halk iktidarını kurmadığımız sürece ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır.

AKP bir taraftan emperyalist merkezlere biat sözleriyle neoliberal politikalarda ısrarını sürdürerek toplumu yoksulluğa, sefalete, işsizliğe, umutsuzluğa, geleceksizliğe mahkum etmekte diğer taraftan da halkın kamu kaynaklarını pervasız şekilde bir avuç hortumcuya, vurguncuya ve tarikat cemaat rantçılarına yağmalatmaktadır. Özellikle başta gençler olmak üzere toplum, neoliberal politikalarla yoksullaştırılarak cemaat ve tarikatların kucağına itilmekte diğer taraftan da devlet ve toplumun laik yapısı adım adım ortadan kaldırılmaktadır” dedi.

GENÇ BEYİNLERİN ZEHİRLENMESİNE GÖZ YUMULUYOR

Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği gerekçesiyle 2008 yılında hüküm giyen AKP, devleti ve toplumu dini saiklerle yönetmekten vazgeçmemiş, ülkeyi, ortaklık kurdukları Fethullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişimiyle karşı karşıya bırakmıştır. Darbe girişiminin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen cemaat ve tarikatlar yasadışı oldukları halde hâlâ varlıklarını sürdürmekte toplumun güvenliğini ve sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Toplumu kuşatan bu fesat ve karanlık odaklar, kurdukları yurt ve eğitim kurumlarıyla gözlerini genç nesillere dikmiş, siyasette, ekonomide, sosyal yaşamda giderek güç kazanarak ülkenin dört bir yanını örümcek ağı ile sarıp sarmalamıştır.  20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı da, barınma sorununa kasıtlı şekilde çözüm üretmeyerek öğrencileri cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur bırakmakta, genç beyinlerin zehirlenmesine göz yummaktadır. Gençler, yasadışı cemaat ve tarikat yapılanmaların içinde cinsel istismara uğramakta, intihara sürüklenmekte, Cumhuriyet düşmanı müritlere dönüşmektedir.

GENÇLER BU YURTLARDA FELAKETE SÜRÜKLENİYOR

Cemaat ve tarikat yurtlarında gençlerin yaşadığı baskılara ve olumsuz davranışlara değinen Akyıldız, Türkiye, Cumhuriyet Devrimlerinden uzaklaştıkça insanını koruyamamakta, nice genç umutlar daha yeşermeden sönmekte, tarikat ve cemaatlerin birer silahı haline gelmektedir. Ne yazık ki tarikat ve cemaatlerin cirit attığı bir Türkiye’de, yüksek puan almalarına rağmen mülakatta düşük not verilerek elenen, atanma hayalleri ellerinden alınan, her geçen gün artan diplomalı işsizlik karşısında iş bulamayan ya da mezun oldukları alan dışında düşük ücrete mahkum olan, gelecekten umudunu kesen ülkenin genç parlak beyinleri, ülkeyi terk etmenin yollarını aramaktadır. Milliyetçi soslu siyasal islamcı bir iktidar ile cemaat ve tarikatların varlığı, toplumu tehdit etmekte, bir milli güvenlik sorunu olarak karşımızda durmaktadır.

TÜRKİYE MÜRİTLER MEMLEKETİ OLAMAZ!

Kimi siyasi partilerin ifade ettiği gibi cemaat ve tarikatlar “sivil toplum örgütü” değildir. Cemaat ve tarikatlar, halk düşmanı, gelecek düşmanı, bilim düşmanı, demokrasi düşmanı, bağımsızlık düşmanı, ulusal egemenlik düşmanı, Atatürk düşmanı yasadışı yapılardır. Büyük devrimci önder Mustafa Kemal’in dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz, olmayacaktır da… Sosyalist Cumhuriyet Partisi iktidarında tarikat ve cemaatlerin ne devlette ne de toplumda yeri olacaktır. Kapatılacak olan cemaat ve tarikatların yurtları ve vakıfları kamulaştırılarak toplumun eşit, özgür, laik ve nitelikli eğitimden faydalanacağı bir düzen inşa edilecektir.

GENÇLER PARTİ SAFLARINA

Biz Sosyalist Cumhuriyet Partisi Gençliği olarak, bu ülkenin gençlerinin umutlarının tekrar yeşereceği günlere olan inancımızla mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz! Yeni Eneslerin yitip gitmemesi, geleceğimizin çalınmaması, umutların sönmemesi için genç arkadaşlarımızı aydınlanma ve gelecek düşmanlarına karşı parti saflarında mücadele etmeye çağırıyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.