DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 434936-1,29%
Gaziantep

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Yetmez ama evet” utanmazlığı

“Yetmez ama evet” utanmazlığı

ABONE OL
Ekim 9, 2021 10:05
“Yetmez ama evet” utanmazlığı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Hikmet Çiçek

“Yetmez ama evet” utanmazlığı

Eski solcu olmanın bir piyasası vardır. Sistem, eski solcularla kendini taçlandırır. Eski solcuyu kullanmanın karşılığını da öder. Bütün dünyada böyle kişilere “kullanışlı aptallar”, bu tutuma da “kullanışlı aptallık” deniyor.

Cumhuriyet’in 5 Ekim 2021 günlü haberine göre, Orhan Pamuk, Nilüfer Göle, Edhem Eldem ve Seyfettin Gürsel, Fransa’da düzenlenen bir panelde 2010 anayasa referandumunda ‘yetmez ama evet’ dedikleri için pişman olup olmadıkları yönündeki soruyu yanıtladılar.

VOA’dan Arzu Çakır’ın haberine göre, bu kişilere “2010 yılında Anayasa referandumuna ‘Yetmez ama evet!’ deyip oy vererek, Türkiye’nin bu günlere gelmesine katkı yaptınız. Pişman mısınız?” sorusu yöneltildi.

Panele New York Columbia Üniversitesi’nden video konferans yöntemiyle katılan Orhan Pamuk, “Ben bu soruyu yanıtlamaktan kaçınıyorum. Çünkü milliyetçi laik çevre ve kurumlar tarafından çok fazla cezalandırıldım ve işkence gördüm. Belki Paris’teki şu vaktin tadını çıkarmalıyım” diyerek soruyu yanıtlamadı.

Nilüfer Göle ise “O dönemde, Türkiye’nin AB üyeliğine inanıyorduk. Büyük bir coşku, mutluluk (öfori) içindeydik. Bazı şeyleri değiştirebileceğimizi düşünüyorduk” dedi.

Panelin düzenleyicisi Edhem Eldem de “Genelde Berlin duvarının yıkılmasıyla beraber, dünyada bir coşku ortamı vardı. AB üyeliği de bizim için coşkulu bir gelişmeydi. Bana göre, Nilüfer’in de söz ettiği problem, bizi ‘kullanışlı aptallar’ diye tanımladıkları söylem” dedi.

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel de “Hepimiz demokrasi mücadelesi için AB’ye girişi destekledik” diye konuştu.

“YETMEZ AMA EVET”

Gelin o günleri bir anımsayalım.

AKP iktidarı, 2010 yılında Türkiye’yi kapsamlı bir anayasa değişikliği referandumuna götürdü. Bu referandum, Türkiye tarihindeki referandumların altıncısıydı. 12 Eylül 2010 referandumu, siyasi olarak gerilimli bir süreçte yapıldı. 2008 yılında AKP’ye kapatma davası açılmış, aynı yıl Ergenekon tertibi başlatılmıştı. 2009’da AKP’nin “Kürt açılımı” kotarılıyordu. 2010 başında ise “Balyoz darbe planı” kumpası Türkiye’nin gündemine giriyordu.

AKP’nin anayasa değişikliği taslağı bu atmosferde hazırlandı. Taslağa göre Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) yeniden yapılandırılıyordu. Askeri yargının görev alanı yeniden belirleniyor, ‘Kamu Denetçiliği Kurumu’ (ombudsmanlık) oluşturuluyordu.

CEPHELER

Referandumda “Evet” cephesinin başını çeken AKP’nin yanında Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi bulunuyordu. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi de “evet” diyordu. AKP, referandumun 12 Eylül’le ve “vesayetçi anlayışla hesaplaşmak” olduğunu iddia ediyordu.

“Hayır” cephesinin başında CHP, ikinci güç ise MHP’ydi. Diğer sol partiler de bu cephedeydi.

GÜLEN: MEZARDAKİLERE BİLE ‘EVET’ OYU KULLANDIRMAK LAZIM

Kampanya sırasında FETÖ taraftarları da “Evet” için çalışma yürüttü. Fethullah Gülen yandaşlarını şu sözlerle “Evet” için çalışmaya çağırıyordu:

“Onların içinde önemli, hayati, bir kısım cellatlıkların bir yönüyle, bir kısım vesayetlerin önünü almaya matuf bir iki madde bile olsa, bence değil yani hayatta olan insanlar, kadınıyla erkeğiyle, çoluğuyla çocuğuyla, dünyanın dört bir yanına dağılmış insanlarıyla, imkân olsa, mezardakileri bile kaldırarak, o referandumda ‘Evet’ oyu kullandırmak lazım. Mezardakiler bile kalksın, ben zannediyorum ki kalkarlar da, ben zannediyorum ruhları koşar da.”

‘YETMEZ AMA EVET’ KAMPANYASI

2010 referandumu sürecinde liberal solcular, sonradan çok tartışılacak olan bir kampanya başlattılar: “Yetmez Ama Evet”.

“Yetmez ama evet”çiler 28 Ağustos’ta İstanbul-Taksim’de yaptıkları yürüyüşte, İstanbul Barosu önünden geçerken “Darbeci Baro” sloganı atıyorlardı.

İstiklal Caddesi üzerindeki CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı’nın penceresine “Amerika’nın Hayırlı, Türkiye’nin Hayırsız Evlatları, Tarih Sizi Affetmeyecek” pankartı asılıyor ve korteje “Hayır” bildirileri atılıyordu. “Yetmez ama evet”çiler buna “Darbeci CHP” sloganıyla karşılık veriyordu.

Seçmenin yüzde 57,88’si “Evet”, yüzde 42,12’si “Hayır” diyerek yeni anayasayı kabul etmişti.

Taraf: “Halk yönetime el koydu” başlığıyla çıkıyordu. Zaman “Demokrasinin zaferi” derken, Bugün gazetesi de “Milletin darbesi” başlığını tercih ediyordu. AKP ve FETÖ’cü medyanın diğer manşetleri de farklı değildi.

Cumhuriyet ise Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmada Fethullah Gülen’e teşekkür etmesine dikkat çekiyor ve haberi  “Okyanus ötesine selam” başlığıyla veriyordu.

ERDOĞAN’IN BALKON KONUŞMASI

Erdoğan konuşmasında uzun bir teşekkür listesi hazırlamıştı:

“Bu anayasa paketine destek veren CHP’li kardeşlerimi kutluyorum, MHP’li kardeşlerimi kutluyorum, BDP’li kardeşlerimi kutluyorum. Tehditlere aldırmadan sandığa giden kardeşlerimi kutluyorum. Başından itibaren ‘Evet’ diyerek desteğini ortaya koyan Saadet Partili kardeşlerimi kutluyorum. BBP’li kardeşlerimi kutluyorum. Bağımsız Ülkücüler’i kutluyorum. Türk aydınlarını, Devrimci Solcu İşçi Parti’li arkadaşlarımı kutluyorum, liberalleri kutluyorum. AK Parti’ye gönül veren sevdasını veren AK Parti’li kardeşlerimi kutluyorum. Sürecin içerisinde TOBB Başkanı’nın yaptığı açıklama… Kendilerini kutluyorum. Hak-İş Konfederasyonu, Memur-Sen’i başından itibaren verdiği destek nedeniyle kutluyorum. STK’lar olarak destek verenleri özellikle kutluyorum. Genç Sivilleri kutluyorum.”

FETÖ’YE TEŞEKKÜR

Erdoğan’ın Gülen Hareketi’ne teşekkür ettiği şu sözleri de dinleyiciler tarafından alkışlarla karşılanıyordu:

“Dünyanın dört bir yanından, Okyanus ötesinden bu sürece destek veren tüm kardeşlerimi de kutluyorum.”

Yoğun alkış üzerine Erdoğan şöyle diyordu:

“Ne yapalım, okyanus ötesine mesajlar olduğuna göre, bizim de bu mesajı verenlere bir mesajımızın olması lazım.”

“SAPINA KADAR ‘EVET’İM!”

Ülkede dinci-faşizan bir rejimin kurulması yolunda atılan en büyük adımlardan biri olan 12 Eylül 2010 anayasa referandumunda, AKP’nin anayasa değişiklik paketinin Meclis’te görüşülmesi sırasında, “sosyalistleri” temsil ettiğini iddia ederek TBMM’ye giren Ufuk Uras, AKP’lilerin alkışları arasında “evet” oyu kullandı.

Uras, referandumda “Ergenekoncuları sevindirmemek” gerektiğini söylüyordu. Uras, “Yetmez ama evetçi” bile değildi, doğrudan “evetçi”ydi.

Uras, “Sapına kadar Evet’im!” diyor ve şöyle devam ediyordu: “Bir yetmez, iki defa ‘evet’ diyeceğim. Hayır demek, solu sol yapan değerleri inkâr etmektir.”

O dönemde ÖDP, İP, TKP, EMEP, Halkevleri vb. “hayır” cephesi içinde yer alırken, Ufuk Uras,  Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının sözcüsü gibi davranıyor, solla kalan son bağlarını da koparıyordu.

Gazeteci-yazar Merdan Yanardağ, “Liberal İhanet” adlı kitabında şöyle diyor:

“Uzun süre Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanlığı da yapan Ufuk Uras, kendisinin ülke genelinde tanınmasını sağlayan bu göreve, hak ettiği ve liderlik yetenekleri nedeniyle değil, partideki gruplar arasındaki rekabet yüzünden, söz konusu yapılardan birine ait olmayan, bu anlamda ‘vasatı temsil eden’ bir kişi olduğu için tesadüfen seçilmişti.” (Merdan Yanardağ, Liberal İhanet, Kırmızı Kedi Yayınları, 8. Basım, Haziran 2019)

ESKİ SOLCULAR

Fethullahçı medyanın demirbaşları, Fethullahçılar tarafından çok parlatılan siyasetçilerden biri ÖDP’nin eski genel başkanı “solcu” Ufuk Uras, diğeri Ertuğrul Günay’dı.

Ahmet Altan Fethullahçı Taraf gazetesinin, kuruculuğunu yapmış eski solculardı.

İsmet Berkan yönetimindeki Radikal gazetesini hatırlayınız. Gazete, ‘Ergenekon’un tetiği’, ‘Ergenekon’da aşk oyunu’, ‘Ergenekon-Hizbullah bomba dostluğu’ gibi rezil haberlerle doluydu.

Fethullahçı etkinliklerin demirbaşı eski solcular arasında kimler yoktu ki?

“Solcu” akademisyenler:

Mete Tunçay, Şahin Alpay, Baskın Oran, Murat Belge, Mehmet Altan, Asaf Savaş Akat, Eser Karakaş, Ahmet İnsel, Nuray Mert, Nur Vergin, Ferhat Kentel…

“Solcu” yazar ve gazeteciler:

Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Ömer Laçiner, Hilmi Yavuz, Cüneyt Ülsever, Oral Çalışlar, Gülay Göktürk, Aydın Engin…

“Gerçek vatan sevgisini Fethullah Gülen Cemaati’nde gördüm” diye yazıyordu, Habertürk yazarı Serdar Turgut

“Solcu” siyasetçiler:

Erdoğan Toprak, Muhammed Çakmak, Tarhan Erdem, Binnaz Toprak, Sezgin Tanrıkulu, Zafer Üskül, Reha Çamuroğlu, Masum Türker…

FETÖ böyle “solcuları” pek severdi.

Mete Tunçay neden Abant Platformu’na başkanlık etti? Cengiz Çandar, Altan kardeşler, Toktamış Ateş, Şahin Alpay, Gökçe Fırat ve benzerleri neden Fethullah Gülen’e angeje oldular? Gülen’in ABD’nin öngördüğü Büyük Ortadoğu Projesi’nin, “Ilımlı islâm”ın taşıyıcısı olduğu için mi?

“DÖNEKLER”

Hasan Yalçın, “Dönekler” kitabında şöyle der:

“Dönek, kendini önemsizleştirmiş adam demektir… Dönmek, beynin ve vicdanın satılmasıdır. Tamamen ve toptan, bir evin içindeki eşyalarla birlikte satılması gibi… Dönmek kişiliğin kırılmasıdır… Hangisi daha aşağılayıcı ve acımasızdır acaba; yüzün ameliyatla değiştirilmesi mi, yoksa ruhun teslim alınıp dönekleştirilmesi mi? İtirafçı, boyun eğmek zorunda kaldığını öne sürebilir. Dönek ise bıçağın altına gönüllü yatmış adamdır.” (Kaynak Yayınları, Dördüncü Basım, Ağustos 2006)

FETÖ’nün aydın kadrosu yukarıda isimlerini verdiğimiz türden “solculardan” oluştu.  FETÖ, bir zamanların sosyalist aydınlarını satın almış ve onları ön cepheye sürmüştür. FETÖ, çürüyen bir sistemin, kapitalizmin ürünüdür. Çürüyen sistem kendi aydınını üretemez. Onun için FETÖ, sosyalist aydın döküntülerini kırpıp yıldız yapmak zorunda kalmıştır.

Eski solcu olmanın bir piyasası vardır. Sistem, eski solcularla kendini taçlandırır. Eski solcuyu kullanmanın karşılığını da öder. Böylece, “kendini kullandırma”, paraya tahvil edilir.

Bütün dünyada böyle kişilere “kullanışlı aptallar”, bu tutuma da “kullanışlı aptallık” deniyor.

Hikmet Çiçek

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.